Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,po... - Interpretacja - IIIUS.DPP2/443/06/151/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.10.2004, sygn. IIIUS.DPP2/443/06/151/2004, Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137,poz. 926 ze zm.) na pisemne zapytanie Spółki udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że zamierza sprzedać na rzecz osoby fizycznej, będącej konsumentem, zgodnie z art. 221 - Kodeksu Cywilnego, dewizy w postaci waluty Euro. Transakcja ta ma mieć charakter jednorazowy, dlatego też nie jest wymagane w tym względzie pozwolenie na prowadzenie działalności kantorowej w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe.

Na tle takich okoliczności podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują kwalifikacją ww. czynności jako usługi pośrednictwa finansowego, która korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, na podstawie załącznika nr 4 do ustawy.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe we wskazanym poniżej zakresie.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz poz. 3 załącznika Nr 4 ww. ustawy z dnia11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwolnione są z podatku VAT usługi pośrednictwa finansowego sklasyfikowane wg PKWiU do grup 65 -6 7 z wyjątkami enumeratywnie wymienionymi w ww. pozycji załącznika Nr 4.

Rozstrzygnięcia wymaga jednak pytanie czy transakcja będąca przedmiotem zapytania mieści się w grupowaniu usług pośrednictwa finansowego. Tut. organ podatkowy (jako niewłaściwy rzeczowo) nie weryfikował zasadności zaklasyfikowania wskazanej przez Spółkę transakcji do odpowiedniego grupowania według PKWiU.

W tym celu podatnik może wystąpić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 21, 93 - 176 Łódź o wydanie stosownej opinii w zakresie zaklasyfikowania na podstawie przepisów o statystyce publicznej wykonywanych przez niego czynności.

Właściwe zaklasyfikowanie przez Urząd Statystyczny wykonywanych przez podatnika usług umożliwi zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie. Jeżeli prawidłowe jest zaliczenie omawianych usług do grupy o wymienionym symbolu statystycznym, to korzysta ona ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie powołanych przepisów.

Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie