Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-1756/04/CIP

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.10.2004, sygn. PI/005-1756/04/CIP, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Spółka prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku VAT. Zatrudnia osoby niepełnosprawne i otrzymuje z tego tytułu dotacje z PFRON oraz refundacje płac wynagrodzeń tych osób z Centrum Pomocy Rodzinie.

Od m-ca lipca 2004r. podatnik wprowadził współczynnik sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży zwolnionej w wysokości 96%.

W m-cu lipcu 2004r, spółka zakupiła na potrzeby prowadzonej działalności środek trwały.

Ocena prawna stanu faktycznego

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) zmieniła zasady proporcjonalnego odliczania podatku naliczonego zarówno w zakresie nabywania środków trwałych, jak i pozostałych zakupów.

Najistotniejszą zmianą przy ustalaniu zasad proporcjonalnego odliczania podatku naliczonego jest nałożony na podatnika obowiązek wstępnego określenia proporcji, jaką stosować będzie w danym roku podatkowym, a następnie korekty rozliczenia podatku naliczonego po zakończeniu roku.

Zgodnie z art. 90 ust 3 proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Powyższą proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Zgodnie z definicją pojęcia obrotu - obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

W przypadku, gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

  1. przekroczyła 98 % - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;
  2. nie przekroczyła 2 % - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

W myśl. art.. 91. ust. 1 po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, podatnik obowiązany jest dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego.

Korektę dokonuje się zgodnie z art. 90 ust. 3 w deklaracji podatkowej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, czyli w przypadku Spółki w rozliczeniu za m-c styczeń następnego roku.

Szczególne zasady w nowej ustawie przewidziane są dla korekty kwot podatku naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług, które zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Aby uniknąć dysproporcji, jakie mogłyby wystąpić na skutek uwzględnienia w proporcji tylko transakcji dokonanych w ciągu jednego roku, podczas gdy zakupiony majątek trwały jest zwykle wykorzystywany w działalności podatnika w okresie co najmniej kilkuletnim, wydłużono obowiązkowy okres dokonywania korekty dla ruchomych środków trwałych przez 5 lat, natomiast dla nieruchomości przez lat 10 począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytku - art. 91 ust. 2 ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż otrzymane dotacje i refundacje nie stanowią obrotu w rozumieniu w/w przepisów (nie są związane z dostawą lub świadczeniem usług) i nie wpływają bezpośrednio na wysokość osiągniętego obrotu, zatem otrzymana dotacja, czy refundacja nie wpływa również na wysokość proporcji.

Zgodnie z art. 163 ust. 2 ustawy o VAT korekta kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91, za rok 2004 dotyczy okresu od dnia 1 maja do końca roku podatkowego. Do obliczenia proporcji przyjmuje się obroty osiągnięte w tym okresie. Obliczoną za ten okres proporcję stosuje się przy wyliczeniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z art. 90 w trakcie 2005 r. W stosunku do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy, o której mowa w art. 175.

Środek trwały Spółka zakupiła w m-cu lipcu 2004r., zatem powinna sporządzić korektę deklaracji za ten miesiąc i dokonać odliczenia podatku z tytułu nabytego środka trwałego wg wyżej podanych zasad.

Izba Skarbowa w Gdańsku