Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. ... - Interpretacja - PP-II/443/39/04/AK

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.12.2004, sygn. PP-II/443/39/04/AK, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 24.11.2004 r. wyjaśnia co następuje:
Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie kwestii czy oddział zagraniczny spółki duńskiej otrzymujący od spółki macierzystej faktury dotyczące usług, których miejsce świadczenia znajduje się na terytorium Polski, powinien z tego tytułu naliczać Vat od importu usług.Z treści zapytania wynika, iż duńska firma (spółka macierzysta) prowadzi na terenie Polski działalność gospodarczą w formie oddziału. Oddział ten występuje pod nazwą KX A/S S.A. Oddział w Polsce i posiada status odrębnego podatnika podatku od towarów i usług. Pracownicy spółki macierzystej świadczą na terenie Polski na rzecz oddziału firmy usługi nadzoru na budową dróg oraz usługi doradcze i zarządcze. Dla udokumentowania wykonania powyższych usług Spółka macierzysta wystawia na rzecz Oddziału faktury.

Zdaniem Podatnika przepis art. 160 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwaną dalej ustawą o VAT, nie dotyczy sytuacji, gdy dochodzi do świadczenia usług pomiędzy podmiotami zarejestrowanymi dla potrzeb podatku VAT w dwóch różnych krajach członkowskich, a jedynie oddziałów krajowych.
Zgodnie z art. 157 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, którzy w dniu wejścia w życie przepisów ww. ustawy dotyczących rejestracji, byli podatnikami zarejestrowanymi na gruncie ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym będą uważani za podatników zarejestrowanych i nie mają obowiązku powtórnej rejestracji. Nie dotyczy to zakładów (oddziałów) krajowej osoby prawnej, które na mocy art. 5 ust. 2 poprzednio obowiązującej ustawy z 1993 r. mogły być samodzielnymi podatnikami za zgodą urzędu skarbowego oraz samej osoby prawnej (art. 157 ust. 2 ustawy o VAT). Oddziały podmiotu zagranicznego utworzone na podstawie ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) wykonujące na terytorium Rzeczypospolitej czynności opodatkowane rejestrowane były dla potrzeb podatku od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o PTUiPA wobec powyższego nie utraciły z dniem 1 maja 2004 r. statusu podatnika VAT. Mając na uwadze powyższe, zgodzić się należy z twierdzeniem Strony, iż przepis art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. stanowiący, iż zakłady (oddziały) osoby prawnej tracą status odrębnych podatników Vat, nie będzie miał zastosowania w sytuacji o której mowa w zapytaniu tj. w przypadku oddziałów firm zagranicznych.

Wnioskodawca funkcjonujący w Polsce na zasadzie oddziału firmy zagranicznej jest w rozumieniu ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. czynnym podatnikiem VAT, zobligowanym do rozliczania podatku Vat od świadczonych usług, względnie usług będących przedmiotem importu. W przypadku wymienionych w piśmie usług nadzoru nad budową autostrad miejsce świadczenia (opodatkowania) należy rozpoznać w oparciu o regulację art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o PTU (miejsca położenia nieruchomości). Miejsce położenia nieruchomości odnosi się do usług budowlanych oraz usług nadzoru budowlanego, usług koordynowania i przygotowywania tych usług związanych z daną nieruchomością. Zatem czynność powyższa (usługa nadzoru) podlega opodatkowaniu w Polsce, jeżeli związana jest z autostradami tu położonymi. Usługa ta podlega opodatkowaniu jeżeli jest przedmiotem sprzedaży jak i importu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku usług doradczych i zarządczych. Jeżeli byłyby one związane z usługami budowy autostrad wówczas miejscem ich opodatkowania będzie miejsce położenia nieruchomości. Jeżeli nie są związane z ww. nieruchomością lecz dotyczą od rębnych czynności (tej sprawy nie sprecyzowano w piśmie), wówczas miejscem opodatkowania może być miejsce gdzie nabywca posiada siedzibę - w oparciu o regulację art. 27, ust. 4 pkt 3 w związku z art. 27, ust. 3 (jeżeli usługi będą zakwalifikowane wg. PKWiU 74.1). Z treści pisma wynika, że ww. usługi są przedmiotem nabycia przez Podatnika od swojej firmy macierzystej. Należy wskazać, że jeżeli w rozumieniu PKWiU okoliczności związane ze świadczeniem usług pomiędzy jednostką macierzystą a jej oddziałem funkcjonującym za granicą nie byłyby uznane za świadczenie usług ale za czynności wewnątrzzakładowe, opodatkowanie w ogóle nie wystąpiłoby.
Zależy to jednak od charakteru zawartych umów pomiędzy Podatnikiem, a jednostką macierzystą. W tej sprawie zasadnym byłoby uzyskanie opinii organu statystycznego (obecnie organem właściwym jest Urząd Statystyczny w Łodzi).

Małopolski Urząd Skarbowy