Wnioskiem z dnia 07.03.2006r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy ... - Interpretacja - III/443-59/06

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.04.2006, sygn. III/443-59/06, Urząd Skarbowy w Zgierzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskiem z dnia 07.03.2006r. Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej.

Jak wynika z treści pisma w sprawie interpretacji wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w miesiącu październiku 2005r. i do końca 2005r. osiągnął przychód w wysokości 2.655,75 zł.

Z uwagi na nieprecyzyjną treść przepisów oraz ukazujące się w mediach wzmianki na temat obowiązku wprowadzenia kas od dnia 01.01.2006r., Strona w miesiącu styczniu 2006r. nie prowadziła sprzedaży na rzecz osób fizycznych; następnie w dniu 1 lutego 2006r. rozpoczęła ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej.

Zdaniem Podatnika, w związku z treścią obecnie obowiązujących przepisów podatkowych, nie jest on zobowiązany do dalszego prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej.

Stosownie do treści art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Z zacytowanego przepisu wynika, iż podstawą dla obowiązku rejestracji obrotu za pomocą kas fiskalnych jest akt prawny rangi ustawy a ustawodawca przewiduje powszechny obowiązek dla wszystkich podatników sprzedających towary i świadczących usługi na rzecz wskazanych w przepisie kategorii podmiotów.

Przewidziane przez prawodawcę zwolnienia (ograniczenia) z obowiązku ewidencjonowania, wynikające z regulacji (rozporządzeń) podjętych na podstawie ustawowego upoważnienia, nie mają charakteru definitywnego, tzn. nie wprowadzają zakazu posługiwania się kasą fiskalną przy rejestracji dokonywanych sprzedaży. Podatnik, należąc więc do kręgu podmiotów zwolnionych podmiotowo bądź przedmiotowo z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jednocześnie w każdym momencie prowadzenia działalności gospodarczej może z tego prawa zrezygnować, rezygnując równocześnie z wszelkich innych uprawnień i konsekwencji wynikających z podjętej decyzji.

Przedstawiona interpretacja ma swoje potwierdzenie m.in. w § 5 ust. 1 pkt 1 i pkt 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04.07.2002 w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.). Zgodnie z treścią powołanego przepisu podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących (...) są obowiązani m.in. do:

  • dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy;
  • dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT;
  • wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy;
  • prowadzenia po fiskalizacji kasy sprzedaży w trybie fiskalnym i nieprowadzenie sprzedaży na kasie po jej fiskalizacji w żadnym innym trybie niefiskalnym, w tym w trybie szkoleniowym.

Analizując w/w normy prawne tut. organ podatkowy stwierdza, iż podatnik który zaczął ewidencjonować obrót przy zastosowaniu kasy rejestrującej w trybie fiskalnym jest obowiązany do ewidencji każdej transakcji za pomocą kasy.

Powołane przepisy nie dotyczą sytuacji, gdy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, świadczone przez Podatnika usługi są wykonywane jedynie na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Nie wystąpi wówczas obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Jednakże w przypadku ponownego rozpoczęcia sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej bądź rolników ryczałtowych powstanie obowiązek dokumentowania przeprowadzanych transakcji na kasie fiskalnej.

Dodatkowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu informuje, iż na podstawie art. 111 ust. 6 ustawy o VAT oraz § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2006r. Nr 51, poz. 375) podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, m.in. gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania:

  • zaprzestaną używania kasy fiskalnej;
  • nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego;
  • zaprzestaną działalności (...).

Podsumowując, jeżeli Podatnik nadal dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w dalszym ciągu obowiązuje go ustawowe unormowanie do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kasy fiskalnej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do przepisu 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Urząd Skarbowy w Zgierzu