Stan faktyczny w sprawie: - Interpretacja - PI/005-2473/04/CIP/01

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.11.2004, sygn. PI/005-2473/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny w sprawie:

Podatnik zawarł z pracownikiem prowadzącym również działalność gospodarczą umowę o wykonanie usług. Osoba ta wystawiła fakturę VAT z podatkiem od towarów i usług.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Wskazane w art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535), wyłączenia z uznania czynności za działalność gospodarczą przesądzają o tym, iż nie podlegają opodatkowaniu czynności wykonywane w ramach stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej (czynności, z tytułu których przychody wymienione zostały w art. 12 ust. 106 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Wyłączenie to nie oznacza, iż w żadnym razie osoba fizyczna będąca pracownikiem zatrudnionym w oparciu o którykolwiek z w/w stosunków pracy, nie będzie mogła być podatnikiem.

Wyłączenie, o którym mowa w art. 15 ust. 3 ustawy dotyczy wyłącznie czynności wykonywanych przez tę osobę w ramach danego stosunku tj. wykona usługi związane z czynnościami objętymi umową o pracę.

Natomiast wykonując wszelkie inne czynności poza tą umową będzie traktowany jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT i będzie podatnikiem VAT.

Stosownie do treści art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19, art. 124. Natomiast kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, potwierdzających dokonanie przedpłaty, jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego (...), z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Faktura uprawniająca do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z niej wynikający winna spełniać wymogi formalne, określone w art. 106 w/w ustawy i przepisach wykonawczych do ustawy.

Zaznaczyć również należy, iż w art. 88 w/w ustawy, określono przypadki, w których nabywane przez podatnika towary i usługi nie dają prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu podatku. Ponadto w § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), również wymieniono przypadki, kiedy faktury nie stanowią podstawy do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego.

Zatem, jeśli otrzymana przez podatnika faktura będzie wystawiona prawidłowo pod względem formalnym, a ponadto będzie dokumentowała usługi lub towary wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia wynikającego z tej faktury podatku naliczonego (przy uwzględnieniu w/w przepisów ograniczających to prawo).

Izba Skarbowa w Gdańsku