Brak możliwości odzyskania podatku VAT związanego z kosztami realizacji inwestycji - Interpretacja - ITPP1/443-423/07/MS

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2007, sygn. ITPP1/443-423/07/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Brak możliwości odzyskania podatku VAT związanego z kosztami realizacji inwestycji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2007 r. (data wpływu 21 września 2007 r.), uzupełnionym wnioskiem z dnia 26 września 2007 r. oraz pismami z dnia 26 października i 9 listopada 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku VAT związanego z kosztami realizacji inwestycji Budowa sieci wodociągowej niezwiązanej ze sprzedażą opodatkowaną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku VAT związanego z kosztami realizacji inwestycji Budowa sieci wodociągowej niezwiązanej ze sprzedażą opodatkowaną.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Dnia 25 kwietnia 2006 r. Gmina zakończyła inwestycję nr 344 pod nazwą Budowa sieci wodociągowej (nr projektu Z/2.28/III/3.1/193/05) zgodnie z Priorytetem 3 Rozwój Lokalny i Działaniem 3.1 obszary wiejskie. Budowa sieci wodociągowej finansowana była w 75% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 10% z budżetu państwa, 25 % ze środków własnych. Cel projektu został osiągnięty a woda dostarczana mieszkańcom jest odpowiedniej jakości zgodnie z obowiązującymi normami zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę. Po zakończeniu inwestycja została nieodpłatnie przekazana innej jednostce w celu jej dalszego wykorzystania. W projekcie Gmina uznała podatek VAT związany z kosztami realizacji inwestycji za koszt kwalifikowany. Realizacja przedmiotowej inwestycji wynika z zadań własnych, nałożonych na Gminę ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r., Nr 142 poz. 1591 ze zmianami) zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 i nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną. Zgodnie z oświadczeniem Gminy, środki na dofinansowanie planowanej inwestycji, nie są środkami o których mowa w rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Gmina ma możliwość odzyskania podatku VAT poniesionego w wyniku realizowanej inwestycji, uznanego w projekcie tej inwestycji za koszt kwalifikowany...

Zdaniem wnioskodawcy Gmina nie ma możliwości odzyskania podatku VAT, gdyż realizowana inwestycja wynika z zadań własnych, nałożonych na Gminę ustawą o samorządzie gminnym i nie ma związku ze sprzedażą opodatkowaną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14 c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy