Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: w miesiącu czerwcu Podatnik otrzymał fakturę zakupu od kontrahenta z Niemiec z datą wystawienia ... - Interpretacja - LUS/I-2/443/113/06/KW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.11.2006, sygn. LUS/I-2/443/113/06/KW, Lubuski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: w miesiącu czerwcu Podatnik otrzymał fakturę zakupu od kontrahenta z Niemiec z datą wystawienia 30 czerwca 2006r. za udzielenie licencji do określonego oprogramowania. Licencji udzielono na okres od lipca do końca września 2006r. Faktura została prawidłowo wystawiona z podaniem numeru NIP unijnego wystawcy niemieckiego i odbiorcy polskiego zarejestrowanego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Kwota należności nie została zapłacona a termin płatności przypadał na 30 sierpnia 2006r.

Pytanie Podatnika: czy dla usługi importowej udzielenia licencji obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później niż z upływem terminu określonego w umowie lub fakturze z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1, czy też na zasadach ogólnych w miesiącu otrzymania faktury albo w miesiącu następnym, jeżeli faktura nie została zapłacona. Czy warunek wykonania usługi musi być spełniony? Czy w miesiącu powstania obowiązku podatkowego w podatku należnym spółka jednocześnie nabędzie prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie: usługi udzielania licencji są wymienione w art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy. Miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. Podlegają więc opodatkowaniu u nabywcy tego rodzaju usług. Obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9. Spółce zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 2 i 11 ustawy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Dla powstania obowiązku podatkowego i nabycia prawa do odliczenia nie ma znaczenia, że usługa nie została wykonana.

Spełniając wymogi formalne wniosku o interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawca oświadczył, że w stosunku do niego nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, wskazując, co następuje:

Usługi, które Podatnik nabywa od kontrahenta tj. licencyjne, zostały wymienione w art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 ww. ustawy w przypadku, gdy usługi o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:
1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub
2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Z powyższego wynika, iż zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu przedmiotowych usług, których miejscem świadczenia jest teren kraju, jest Podatnik, gdyż dochodzi do importu usług.

Zgodnie z art. 19 ust. 19 przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług.

Natomiast ust. 13 pkt 9 ww. artykułu stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1.

W przypadku Podatnika faktyczna zapłata nie nastąpiła, zatem obowiązek podatkowy powstaje nie później niż z upływem terminu płatności - czyli w przedmiotowym przypadku termin powstania obowiązku podatkowego przypada na dzień 30 sierpnia 2006r. zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ww. ustawy.

Natomiast na mocy art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Natomiast art. 86 ust. 10 pkt 2 stanowi, że prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 4 w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

W przedmiotowym przypadku nie będzie miał zastosowania art. 86 ust. 12 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, z wyłączeniem przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

U Podatnika obowiązek podatkowy z tytułu importu usług udzielenia przez kontrahenta unijnego licencji, powstaje właśnie zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9, w związku z czym aby uzyskać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego nie jest wymagane wykonanie usługi. Podatek naliczony wykazany w fakturze wewnętrznej powinien zostać rozliczony zgodnie z ww. art. 86 ust. 10 pkt 2.

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe. Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.

Stosownie do przepisów art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze, za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Lubuski Urząd Skarbowy