Naczelnik Urzędu Skarbowego po dokładnej analizie sprawy stwierdza co następuje:Jeżeli podatnik świadczy usługi tłumaczeń na rzecz podmiotów spoza Wsp... - Interpretacja - PP 443/1/61/9/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.03.2006, sygn. PP 443/1/61/9/06, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego po dokładnej analizie sprawy stwierdza co następuje:
Jeżeli podatnik świadczy usługi tłumaczeń na rzecz podmiotów spoza Wspólnoty (posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego) oraz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż Polska, usługi te będą opodatkowane w kraju siedziby lub zamieszkania usługobiorcy, niezależnie od tego gdzie faktycznie zostały wykonane. Usługi te będą traktowane jako pozostające poza zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług w Polsce. Należy podkreślić, że sprzedaż usług w tej sytuacji nie będzie uznana ani za sprzedaż zwolnioną, ani za opodatkowaną stawką podatku w wysokości 0%.
W oparciu o art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 ustawy oraz zwolnionych na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90 ustawy, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji. Podatnicy VAT czynni są obowiązani zatem do prowadzenia tzw. pełnej ewidencji sprzedaży i zakupu dla potrzeb rozliczania podatku VAT. Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie narzucają określonej formy prowadzenia ewidencji. Istotne jest wyłącznie to, aby zawierała ona wszystkie te elementy, które zostały wymienione powyżej, niezbędne do prawidłowego wypełnienia deklaracji VAT. Ewidencja sprzedaży ma pozwolić na prawidłowe wyliczenie kwot podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym i sporządzenie deklaracji.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 185 poz. 1545) w obecnie obowiązującej deklaracji (wersja 9) dla podatku od towarów i usług VAT-7 wprowadzono pozycję 21, w której należy ujmować wartości wynikające z dostawy towarów oraz świadczenia usług poza terytorium kraju. W tej zatem pozycji należy ująć wartość świadczonych usług tłumaczenia na rzecz kontrahentów zagranicznych, którzy nie posiadają siedziby na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku, jest nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki