P o s t a n o w i e n i e - Interpretacja - PP/443-25/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.11.2006, sygn. PP/443-25/06, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art.14a §1 i §4 oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60), w związku z wnioskiem podatnika z dnia 24 października 2006r. (data złożenia w tut. organie podatkowym 26.10.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte w piśmie jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 24 października 2006r. (złożonym w tut. organie podatkowym w dniu 26.10.2006r.) podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez podatnika stan faktyczny;

W budynkach Domu Pomocy Społecznej wykonywane są prace budowlane o charakterze remontowym, modernizacyjnym czy też inwestycyjnym. Prace te wykonywane są w obiekcie budynku zbiorowego zamieszkania, jak również w budynku administracyjnym, który zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i konstrukcyjnym jest budynkiem odrębnym od budynku domu opieki społecznej.

Pytanie podatnika odnosi się do zastosowania stawki podatku od towarów i usług przy wykonaniu robót w tych budynkach. Zdaniem Strony prace remontowe wykonywane w budynku zbiorowego zamieszkania winny być opodatkowane stawką obniżoną w wysokości 7%, natomiast prace remontowe w budynku administracyjnym stawką podstawową podatku VAT w wysokości 22%.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia;

Od dnia 15 lutego 2005r. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z dnia 31 stycznia 2005r. Nr 17, poz.150) wprowadzono zmiany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz.970 ze zm.), gdzie w załączniku nr 1 (zawierającym listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7%), w związku z § 5 rozporządzenia, dodaje się poz. 20, w której wymienia się budowę, remonty i bieżącą konserwację budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130): domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, a także budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Mając na uwadze przytoczony stan prawny stwierdzić należy, że stawka podatku VAT w wysokości 7% będzie miała zastosowanie jedynie do prac remontowych w Domu Pomocy Społecznej, jako budynku zbiorowego zamieszkania, sklasyfikowanego w klasyfikacji obiektów budowlanych pod symbolem PKOB ex 1130. Przepis ten nie ma zastosowania do prac remontowym w budynku administracyjnym Domu Pomocy Społecznej. Prace remontowe w tym budynku podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%, zgodnie z art.41 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.).

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko podatnika zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b §2 Ordynacji podatkowej).

Na niniejsze postanowienie w trybie art.14a §4 i art.236 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 §2 pkt.1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich