POSTANOWIENIE - Interpretacja - PSUS/PPOIO/443-40/06/ŁG/70069

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.06.2006, sygn. PSUS/PPOIO/443-40/06/ŁG/70069, Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.03.2006 r. (data wpływu 30.03.2006 r.), uzupełnionym pismami z dnia 26.05.2006 r., 09.06.2006 r. i 09.06.2006 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 30.03.2006 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest dealerem wielkoformatowych drukarek belgijskiej firmy, tzn. nabywa drukarki od belgijskiej firmy, a następnie je sprzedaje kontrahentom. Począwszy od 2006 r. Spółka będzie także okazjonalnie pośredniczyć przy zakupie określonych drukarek, tzn. znajdować kontrahentów na terenie Polski i państw sąsiednich zainteresowanych nabyciem tychże drukarek bezpośrednio od firmy belgijskiej. W takim przypadku Spółce przysługiwać będzie od producenta drukarek prowizja, której wysokość uzależniona będzie od wartości sprzedanej drukarki. Kontrahent Spółki uważa, iż zgodnie z prawodawstwem unijnym świadczenie tego typu usług na rzecz podmiotu zagranicznego, posiadającego siedzibę w innym państwie członkowskim, nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT. W konsekwencji uważa on, że nie ma podstaw do zapłaty podatku VAT. Spółka w piśmie z dnia 26.05.2006 r. stwierdziła, iż usługi pośrednictwa, jakie Spółka będzie świadczyć na rzecz firmy belgijskiej, zalicza się do grupy Usług pośrednictwa w sprzedaży pozostałych rodzajów maszyn i urządzeń przemysłowych (PKWiU 51.14.12-00.90). Nabywca usługi podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej. Spółka w piśmie z dnia 09.06.2006r. oświadczyła, iż ewentualne pośrednictwo w sprzedaży maszyn do druku na terenie Polski odbywać się będzie w imieniu i na rzecz kontrahenta zagranicznego z terenu Unii Europejskiej.

Pytanie Spółki:

Czy świadczenie ww. usług pośrednictwa, których nabywcą jest firma posiadająca siedzibę w Belgii, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%?

Stanowisko Spółki:

Spółka stoi na stanowisku, iż analiza ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług, w szczególności art. 5 ust. 1 w związku z art. 27 ustawy, nie pozwala na przyjęcie, iż usługi pośrednictwa świadczone na rzecz osoby prawnej, podatnika VAT, posiadającej siedzibę w innym państwie członkowskim, nie podlegają podatkowi od towarów i usług VAT. W konsekwencji usługi tego typu opodatkowane powinny być podatkiem w wysokości 22%.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 z późn. zm.) miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Zatem miejscem dostawy towarów jest terytorium kraju, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. W myśl art. 27 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Stosownie do art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ww. ustawy w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów z zastrzeżeniem ust. 6. Przepis art. 28 ust. 6 ustawy stanowi, iż w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Tak więc przepis art. 28 ust. 6 ustawy znajduje zastosowanie pod warunkiem, że nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa. Tym samym musi być to numer dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez kraj inny niż kraj, w którym ma miejsce dokonanie dostawy towarów (kraj, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika tylko, że nabywca usługi podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej. Jeżeli przedmiotowe usługi zostały prawidłowo sklasyfikowane przez Spółkę pod symbolem PKWiU 51.14.12-00.90 - Usługi pośrednictwa w sprzedaży pozostałych rodzajów maszyn i urządzeń przemysłowych, to w danej sprawie znajduje zastosowanie przepis art. 28 ust. 5 lub ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując należy stwierdzić, że świadczone przez Spółkę usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów na rzecz kontrahentów z krajów Wspólnoty innych niż Polska, podlegają opodatkowaniu: albo w kraju, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (art. 28 ust. 5 ustawy); albo w kraju, który wydał nabywcy numer pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej w sytuacji, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż kraj w którym ma miejsce dokonanie dostawy towarów (art. 28 ust. 6 ustawy).

Niniejsze postanowienie - na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa - wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Na gruncie obowiązujących przepisów należy stwierdzić, że stanowisko zaprezentowane przez podatnika jest nieprawidłowe.

godnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu