POSTANOWIENIE - Interpretacja - XII-2/443-98/TZ-89/06/AB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.07.2006, sygn. XII-2/443-98/TZ-89/06/AB, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez Podatnika z dnia 21.04.2006 r. (data wpływu 26.04.2006 r.), uzupełnionego w dniu 17.05.2006 r. (data wpływu 19.05.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu usług zarządzania

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik - Spółka z o.o. - powołał zarząd w nowym składzie. Członkowie zarządu mają wykonywać czynności zarządcze w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych. Pomiędzy Podatnikiem a w/wym. osobami zostały zawarte umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem spółki. Za wykonanie usług Spółka obciążana jest co miesiąc fakturami VAT, które Podatnik ujmuje w swoich ewidencjach i rozliczeniach podatkowych.

Zdaniem Podatnika ma on prawo do odliczania podatku naliczonego w otrzymywanych fakturach VAT wystawianych tytułem świadczonych na rzecz spółki usług zarządzania.

W ocenie tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi m.in., w myśl ust. 2 pkt 1 lit. a tego artykułu, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Jednocześnie w art. 88 ustawy wymieniono przypadki, w których nie stosuje się prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z ust. 1 pkt 2 tego artykułu, prawo to nie ma zastosowania w przypadku nabycia towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Prawo określone w art. 86 ust. 1 ustawy zostało wyłączone m.in. również w sytuacji, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu, jest zwolniona od podatku - a kwota wykazana w fakturze nie została uregulowana (art. 88 ust. 3a pkt 2) oraz w sytuacji, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur (art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a).

Zatem Podatnikowi przysługiwać będzie odliczenie podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych tytułem usług zarządzania, o ile nie wystąpią m.in. wskazane wyżej przesłanki wyłączenia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni