P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - TP/443-6/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.04.2006, sygn. TP/443-6/06, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:-art. 14a§1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem "x" Sp.z o.o. NIP ......... siedzibą w Poznaniu, ul.... z dnia 12.01.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 13.01.2006 r. ) postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko Spółki wyrażające się w twierdzeniu, iż w przypadku przeniesienia w m-cu 11/2005 r. z ewidencji magazynowej towarów handlowych do ewidencji środków trwałych zakupionego i rozliczonego w m-cu 10/2005 r. jako towar handlowy komputera, Podatnik powinien dokonać korekty deklaracji VAT polegającej na wyodrębnieniu kwot związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych, w rozliczeniu za miesiąc, w którym nastąpiło odliczenie podatku naliczonego od jego zakupu, tj. w m-cu 10/2005 r.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 13.01.2006 r. sp. z o.o. X NIP .... z siedzibą w Poznaniu, ul.... złożyła w tut. Urzędzie wniosek zawarty w piśmie z dnia 12.01.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej terminu dokonania korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 w przypadku zmiany przeznaczenia zakupionego komputera z towaru handlowego na środek trwały.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w miesiącu październiku 2005 r. Spółka zakupiła komputery jako towary handlowe. Wynikający z faktur zakupu podatek naliczony został rozliczony w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za m-c 10/2005 r. w pozycji - nabycie towarów i usług pozostałych.

W miesiącu 11/2005 r. Spółka postanowiła pozostawić jeden z zakupionych komputerów w firmie przyjmując go do ewidencji środków trwałych.Jednocześnie Spółka sporządziła korektę deklaracji VAT-7 za m-c 10/2005 r. wyodrębniając z pozycji - nabycie towarów i usług pozostałych, kwoty związane z nabyciem przedmiotowego komputera i wykazując je w pozycji - nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych.

Zdaniem Spółki korekta deklaracji została sporządzona prawidłowo i w rozliczeniu za m-c 10/2005 r. niezależnie od daty utworzenia nowego środka trwałego.

Ustosunkowując się do stanowiska Spółki wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje: Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) , zwanej dalej "ustawą o VAT" lub " ustawa o ptu " w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art.120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług ( art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT ). Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy o ptu w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo w deklaracji za następny okres rozliczeniowy ( art. 86 ust. 11 ustawy o VAT ). Dla podatników podatku VAT, którzy do rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług nie wybrali metody kwartalnej lub kasowej okresem rozliczeniowym jest miesiąc ( patrz art. 99 ust. 1 ustawy o VAT ).

Powyższe oznacza, iż w sytuacji gdy podatnikowi w miesiącu otrzymania faktury dokumentującej zakup towaru przeznaczonego do dalszej odsprzedaży przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę wynikającego z niej podatku naliczonego i podatnik z tego prawa skorzystał to zdarzenie, które nastąpiło w następnym okresie rozliczeniowym polegające na zmianie przeznaczenia zakupionego towaru np. na środek trwały, pozostaje bez wpływu na realizację tego uprawnienia.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 12.01.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż w związku ze zmianą w m-cu 11/2005 r. przeznaczenia komputera będącego towarem handlowym na środek trwały, Spółka złożyła korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym dokonała odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu przedmiotowego towaru, tj. za m-c 10/2005 r., polegającą na wyodrębnieniu kwot związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych.Przedmiotowa korekta nie odzwierciedla jednakże stanu faktycznego, gdyż w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego zakupiony towar stanowił towar handlowy. Tym samym brak było podstaw prawnych do złożenia korekty deklaracji VAT-7 za ten okres rozliczeniowy.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku z dnia 12.01.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 13.01.2006 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.

Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce