Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 4... - Interpretacja - US.IX/443-80/BK/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.02.2006, sygn. US.IX/443-80/BK/05, Urząd Skarbowy w Przemyślu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 1, art. 20 ust. 5 i 6, art. 31 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 16.11.2005 r. (wpływ do tut. urzędu dn. 19.12.2005 r) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 19.12.2005 r. do tutejszego urzędu wpłynął wniosek Pan M M w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług, w odniesieniu do indywidualnej sprawy Podatnika. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Podatnik w ramach prowadzonej działalności w miesiącu listopadzie 2005r. zakupił w Belgii jako towary handlowe samochody osobowe w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Samochody te zostaną sprowadzone do kraju w miesiącu styczniu 2006r.Pytanie podatnika brzmi:Czy podstawą opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu jest również akcyza, która będzie zapłacona w momencie sprowadzenia samochodów do kraju. Zdaniem podatnika podstawą opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów jest również kwota akcyzy.

Po przeanalizowaniu treści zapytania oraz przedstawionego stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, stwierdza, że stanowisko podatnika jest prawidłowe. Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Definicja wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów została uregulowana w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami , które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.Z powyższego opisu jednoznacznie wynika, że aby można było mówić o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, spełnione muszą być jednocześnie dwie przesłanki:

  • dojść musi do nabycia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel
  • w wyniku transakcji towary muszą zostać wysłane lub zostać przetransportowane na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo, na terenie którego nastąpiła wysyłka (rozpoczął się transport).

Stosownie do art. 20 ust. 5 ustawy o VAT w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia z zastrzeżeniem ust. 6 i 9. W ust. 6 art. 20 zapisano natomiast, iż jeżeli przed terminem o którym mowa w ust. 5 podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia tej faktury. Ustawodawca wskazuje więc dwa momenty w których powstaje obowiązek podatkowy w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jeżeli podatnik otrzyma towar, zanim dostawca wystawi fakturę, to obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu nabycia tego towaru, a rozliczenie tej transakcji dla podatnika od towarów i usług w kraju nastąpi do 25 dnia miesiąca następującego po wyżej wskazanym 15 dniu. Drugi moment powstania obowiązku podatkowego występuje wówczas, gdy przed terminem dostawy tego towaru podatnik podatku od wartości dodanej dokonujący dostawy wystawi nabywcy fakturę dokumentującą tę transakcję, obowiązek podatkowy powstaje w momencie wystawienia faktury. Art. 31 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług określa podstawę opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zgodnie z jego treścią podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa opodatkowania o której mowa w ust. 1 obejmuje:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku,
  2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Jak wynika z cytowanych przepisów należny podatek akcyzowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podwyższa podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług w momencie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodów zostało udokumentowane fakturami wystawionymi w miesiącu listopadzie, gdyż jak wynika z zapytania obowiązek podatkowy z tego tytułu powstał w listopadzie. W związku z tym rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powinno zostać rozliczone w deklaracji VAT-7 za m-c listopad 2005 r. natomiast przy wystawianiu faktury wewnętrznej i przy określaniu podstawy opodatkowania za ten miesiąc należy uwzględnić należny podatek akcyzowy od towarów podlegający opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązujące do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Przemyślu