Pismem z dnia 3 października 2005r. /wpływ do urzędu: 5.10.2005r./ Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie udzielenia ... - Interpretacja - PP-III-440-PZ/129/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.12.2005, sygn. PP-III-440-PZ/129/05, Urząd Skarbowy w Lesznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 3 października 2005r. /wpływ do urzędu: 5.10.2005r./ Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z zapytaniem w sprawie udzielenia interpretacji o zakresie i sposobie zastosowania norm prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż jako osoba fizyczna prowadzi gospodarstwo ogrodnicze, dział specjalny produkcji rolnej oraz wytwarza produkty rolne warzywa. Od 2002r. rozlicza się w podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych. Wnioskodawca, będąc czynnym podatnikiem podatku VAT dokonał zakupu środka trwałego samochodu osobowego z homologacją na ciężarowy oraz skorzystał z prawa do odliczenia podatku zawartego w cenie zakupu. Zdaniem Podatnika w przypadku ponownego wyboru zwolnienia, o którym mowa w art.43 ust.5 ustawy o VAT nie powstanie obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego oraz zwrotu wcześniej odliczonego podatku naliczonego od dokonanego zakupu środka trwałego.

W wyniku analizy stanu faktycznego przedstawionej sprawy oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa Naczelnik tut. Urzędu informuje:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zmianami) zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust.1 pkt 3 powołanej ustawy może - stosownie do art.43 ust.3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. - zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem:

1/ dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000zł oraz

2/ dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art.96 ust.1 i 2 cyt. ustawy,

3/ prowadzenia ewidencji, o której mowa w art.109 ust.3 przez okres co najmniej 3 miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik ten rezygnuje ze zwolnienia.

Stosownie natomiast do art.43 ust.5 ustawy o podatku od towarów i usług rolnik ryczałtowy, który zrezygnował ze zwolnienia od podatku może po upływie 3 lat od daty rezygnacji ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art.43 ust.1 pkt 3 w/w ustawy. Zwolnienie to obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnik ponownie chce skorzystać ze zwolnienia.

Nadmienia się, że zwolnienie przewidziane w art.43 ust.1 pkt 3 ustawy nie jest uzależnione od wartości sprzedaży opodatkowanej osiągniętej przez podatnika w poprzednim roku podatkowym, stąd też możliwość ponownego skorzystania po upływie 3 lat od daty rezygnacji z tego zwolnienia również nie jest uwarunkowane wartością sprzedaży osiągniętej przez podatnika w poprzednim roku podatkowym. Powyższe zwolnienie uwarunkowane jest podmiotowo, to znaczy, że korzystać może z niego tylko rolnik ryczałtowy, a więc rolnik dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej i nieobowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca od 2002r. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług ze wszystkimi tego konsekwencjami, tj. uprawnieniami i obowiązkami. Do tych uprawnień należy wynikające z art.86 ust.1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku należnego zawartego w otrzymanych fakturach zakupu, a także prawo do zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika, o którym mowa w art.87 ust.2 cyt. ustawy o VAT.

Do rolnika ryczałtowego, który po upływie trzech lat chce ponownie skorzystać ze zwolnienia, nie mają zastosowania przepisy art.14 ust.1 pkt 2 oraz ust.3 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług, zatem rolnik ten nie ma obowiązku sporządzania remanentu i zwrotu odliczonego wcześniej podatku od zakupu środków trwałych i innych towarów zakupionych na potrzeby działalności rolniczej.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Urząd Skarbowy w Lesznie