Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w związku z żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zawart... - Interpretacja - III-1-443/VAT/193/2005/AO

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.02.2005, sygn. III-1-443/VAT/193/2005/AO, Urząd Skarbowy Łódź-Polesie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w związku z żądaniem udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zawartym w piśmie Strony z dnia 12.08.2004 r. (wpływ do tut. organu 01.10.2004 r.) na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuję, iż:

Na podstawie złożonego wniosku ustalono, iż Strona wnosi o udzielenie informacji dotyczącej obowiązku opodatkowania podatkiem VAT zakupu usług dostarczania informacji i danych, których dostawcą jest przedsiębiorstwo z USA.

Warunki świadczenia nabywanych przez Pana usług oraz sposób ich zamawiania wskazują, iż jest to usługa elektroniczna w rozumieniu art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) zgodnie z którym przez usługi elektroniczne rozumie się usługi świadczone za pomocą Internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka, oraz niemożliwe jest ich wykonywanie bez wykorzystania technologii informatycznej, w szczególności usługami elektronicznymi są:

a) tworzenie i utrzymywanie stron internetowych, zdalne zarządzanie programami i sprzętem,

b) dostarczanie oprogramowania oraz jego uaktualnień,

c) dostarczanie obrazów, tekstu i informacji oraz udostępnianie baz danych,

d) dostarczanie muzyki, filmów i gier, w tym gier losowych i hazardowych , jak również przekazów o charakterze politycznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym, naukowym i rozrywkowym oraz informacji o wydarzeniach,

e) usługi kształcenia korespondencyjnego,

Stosownie do art. 2 pkt. 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) przez import usług rozumie się świadczenie usług z tytułu wykonywania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Aby daną czynność uznać za import usług muszą być spełnione łącznie następujące warunki:1.) usługodawcą musi być podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski, niezależnie od tego czy na terenie Wspólnoty, czy też poza jej terytorium,

2.) usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemającej osobowości prawnej oraz osoba fizyczna mająca siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski, zobowiązana do dokonywania rozliczeń z urzędem skarbowym w Polsce.

3.) usługodawca nie rozliczył w Polsce podatku należnego z tytułu wykonywanej usługi na rzecz usługobiorcy (z Polski).

Reasumując powyższe usługobiorca krajowy jako odbiorca usługi świadczonej przez podatnika spoza terytorium Polski będzie podlegał opodatkowaniu VAT od importowanych usług, jeśli spełni ww. warunki niezbędne do stwierdzenia, że ma miejsce import usług.

Podstawą opodatkowania w imporcie usług zgodnie z art. 29 ust. 17 ustawy o podatku od towarów i usług, jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić z wyjątkiem gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje u nabywcy w okresie rozliczeniowym, w którym powstaje obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy danej usługi / art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535)/

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 11 ww. ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług zakup usługi należy udokumentować fakturą wewnętrzną, która powinna zawierać dane wynikające z treści § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Niniejszą interpretację wydano według stanu prawnego obowiązującego od dnia 01.05.2004 r.

Urząd Skarbowy Łódź-Polesie