Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowan... - Interpretacja - PP I 0090/33/46/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2005, sygn. PP I 0090/33/46/05, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W art. 29 ust. 18 ustawy określono, że w przypadku dostaw towarów, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest nabywca tych towarów, podstawą opodatkowania jest kwota, którą nabywca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy podatek:
1) został rozliczony przez dokonującego dostawy tych towarów lub
2)od towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, na terytorium kraju, został w całości z tytułu ich importu pobrany od podatnika dokonującego nabycia tych towarów; w przypadku gdy kwota podatku z tytułu importu towarów jest niższa od kwoty podatku, jaka byłaby należna z tytułu dostawy tych towarów na terytorium kraju, podatnik dokonujący ich nabycia jest obowiązany do rozliczenia tej różnicy.
W opisanym przez podatnika stanie faktycznym, umowa leasingu została zawarta na 4 lata, w myśl jej postanowień odpisów amortyzacyjnych będzie dokonywać leasingobiorca, a po upływie czasu trwania umowy i spełnieniu określonych warunków przedmiot leasingu stanie się własnością leasingobiorcy. Zatem w świetle cytowanych wyżej przepisów ustawy należy dla potrzeb rozliczenia podatku od towarów i usług traktować przedmiotową czynność realizowaną w wyniku umowy jako dostawę towarów. Podstawę opodatkowania w myśl cytowanych wyżej przepisów stanowi obrót, czyli kwota należna z tytułu dostawy, pomniejszona o kwotę podatku należnego, a w przypadku dostaw towarów, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest nabywca tych towarów, podstawą opodatkowania jest kwota, którą nabywca jest obowiązany zapłacić. W § 4 zawartej przez podatnika umowy leasingowej wynika, że rata leasingowa wynosi miesięcznie 51.011,15 EURO, a plan płatności określa kwoty rat leasingowych z podaniem wysokości kapitału oraz odsetek.
Z chwilą powstania obowiązku podatkowego z tytułu przedmiotowego leasingu finansowego opodatkowana zostaje cała wartość umowy leasingowej, zarówno część kapitałowa, jak odsetkowa, a wystawione faktury powinna wykazywać podatek należny od całości świadczenia leasingodawcy. W obowiązujących przepisach brak jest podstaw, aby wyodrębnić z podstawy opodatkowania - należnej leasingodawcy z tytułu dokonanej dostawy towaru części odsetkowej i traktować ją jako usługę zwolnioną z podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w w dniu sporządzenia wniosku.

Dolnośląski Urząd Skarbowy