P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NTR2/443-354b/05/MP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.10.2005, sygn. 1471/NTR2/443-354b/05/MP, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. -Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie z dnia 12 lipca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy podatek naliczony związany z nabyciem gadżetów dołączanych do czasopism podlega odliczeniu jako związany z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

  • uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wydawania i sprzedaży czasopism. Celem uatrakcyjnienia oferty oraz zwiększenia sprzedaży dołącza do czasopism, w oparciu o kilka schematów, różnego rodzaju towary, tzw. gadżety, wytwarzane metodami innym niż poligraficzne. Strona sama nabywa określone gadżety i następnie dołącza je do sprzedawanych czasopism.

W przypadku nakładu dzielonego część danego numeru czasopisma sprzedawana jest z dołączonym gadżetem, natomiast reszta nakładu sprzedawana jest bez przedmiotowych dodatków, przy czym cena egzemplarza z gadżetem jest wyższa od ceny egzemplarza bez gadżetu. Aby dodatkowo zwiększyć atrakcyjność czasopisma Strona dzieli nakład kilkukrotnie, w związku z czym na rynku funkcjonuje kilka wariantów tego samego czasopisma, które różnią się dołączonym gadżetem (np. wersja z płytą DVD, wersja z torbą plażową, wersja z płytą DVD i torbą plażową, wersja bez gadżetu). Przy czym dla gadżetów przekazanych w w/w sposób nie jest prowadzona ewidencja umożliwiająca ustalenie tożsamości osób, którym zostały one przekazane. Ponadto Strona zaznaczyła, iż w przypadku niektórych nakładów koszt nabycia (wytworzenia) gadżetu przekracza różnicę w cenie wersji egzemplarza z gadżetem, w innych przypadkach różnica w cenie poszczególnych wariantów nakładu jest wyższa od ceny nabycia gadżetu.

Zdaniem Strony, przy spełnieniu pozostałych wymogów odliczenia, podatek naliczony związany z nabyciem przedmiotowych gadżetów podlega odliczeniu jako związany z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, tj. z czynnościami służącymi zwiększeniu sprzedaży czasopism.

Na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z cytowanego przepisu, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie w odniesieniu do towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług.

Od powyższej zasady przewidziane zostały jednak w ustawie o podatku od towarów i usług wyjątki. Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

W związku z tym potwierdzić należy stanowisko, iż określone w art. 86 ust. 1 ustawy prawo do obniżenia podatku należnego przysługuje co do zasady w odniesieniu gadżetów bez względu na to, czy ich przekazanie podlegało czy też stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak jednak słusznie zauważyła Strona we wniosku, faktyczne skorzystanie z w/w prawa zależeć będzie od spełnienia także innych warunków określonych w przepisach o podatku od towarów i usług, w szczególności art. 88 ustawy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie