Stan faktyczny przedstawiony we wniosku: FH "X" Sp.J. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 1997r. Spółka nabyła nieruchomość grunto... - Interpretacja - PP/443-81/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.08.2005, sygn. PP/443-81/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku: FH "X" Sp.J. jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 1997r. Spółka nabyła nieruchomość gruntową, która w planie zagospodarowania przestrzennego miała charakter usługowy. Firma zamierzała wybudować na działce salon i serwis. W ramach rozpoczętej inwestycji wybudowała kanał deszczowy i kanalizację deszczową, korzystając z odliczeń podatku naliczonego. Spółka zrezygnowała z realizacji inwestycji i w grudniu 2004r. sprzedała grunt wraz z wybudowanymi obiektami, wystawiając fakturę sprzedaży urządzeń budowlanych ze stawką podatku VAT w wysokości 22% oraz fakturę sprzedaży gruntu, wykazując sprzedaż nie podlegającą opodatkowaniu. Strona wystąpiła z zapytaniem, czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż gruntu, czy tylko urządzeń budowlanych.

Stanowisko Strony:

Według stanowiska Spółki w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług sprzedaż gruntu nie podlega opodatkowaniu, ponieważ wystąpiła jednorazowo i nie powtórzy się w przyszłości, natomiast wybudowane urządzenia budowlane podlegają opodatkowaniu według stawki 22%.

Ocena prawna stanowiska Strony:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami w rozumieniu ustawy, o czym mowa w art. 2 pkt. 6, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Art. 15 ust. 1 cyt. ustawy stanowi natomiast, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów każda czynność wymieniona w art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy dokonywana przez podatnika (podmiot prowadzący działalność) objęta jest zakresem działania przepisów tej ustawy. W tym przypadku bez znaczenia jest, czy dany towar jest jednostkowy i czy podobna sprzedaż dokonywana będzie jeszcze w przyszłości. Jednorazowy charakter dokonywanej czynności miałby znaczenie w przypadku, gdyby sprzedaż dokonywana była przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Okoliczność ta stanowiłaby wówczas przesłankę do uznania, że sprzedaż ta nie ma znamion działalności gospodarczej i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu. Wobec tego sprzedaż nieruchomości gruntowej wraz z budowlami w postaci kanału deszczowego i kanalizacji deszczowej, dokonana przez Spółkę w ramach działalności gospodarczej, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dostawa nieruchomości gruntowej trwale związanej z budynkami lub budowlami podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla tych obiektów budowlanych, co wynika z art. 29 ust. 5 w/w ustawy, zgodnie z którym z podstawy opodatkowania budynków lub budowli nie wyłącza się wartości gruntu. Przedmiotowa sprzedaż (gruntu wraz z budowlami) winna być zatem opodatkowana według stawki podstawowej w wysokości 22%, określonej w art. 41 ust. 1 w/w ustawy, tj. właściwej dla wybudowanych obiektów budowlanych. W rozstrzyganej sprawie Strona przedstawiła nieprawidłowe stanowisko.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie