Sp. z o.o. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa po... - Interpretacja - PP/4409-11-37/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.08.2005, sygn. PP/4409-11-37/05, Urząd Skarbowy w Starachowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Sp. z o.o. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 7% do sprzedaży usług montażu pokrycia dachowego z materiałów wyprodukowanych przez Spółkę (blachodachówka) oraz zakupionych materiałów uzupełniających dla budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 wyż. wym. ustawy (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).
Dla zastosowania stawki 7% VAT kluczowe znaczenie ma ustalenie czy podatnik świadczy usługę czy dokonuje dostawy towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT towary jak i usługi identyfikowane są za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm. ). Zgodnie z zasadami statystycznymi roboty instalacyjne i montażowe wykonywane na miejscu przeznaczenia są klasyfikowane w odpowiednich grupowaniach podkategorii wyodrębnionych w tym celu w ramach klas obejmujących instalowane (montowane) wyroby z następującymi zastrzeżeniami:
- roboty instalacyjne wykonywane przez producenta wyrobu siłami własnymi są klasyfikowane łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu;
- budowlane roboty instalacyjne i montażowe klasyfikuje się w dziale PKWiU 45;
- roboty instalacyjne wykonywane przez sprzedawcę jako usługa związana ze sprzedażą określonego wyrobu klasyfikowane są tak jak handel detaliczny, w odpowiednim dziale PKWiU 52.
Zatem jeśli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób, i - na gruncie wyżej cytowanej ustawy o VAT - stanowi dostawę towarów, a nie usługę.

Jedynie montaż okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w domach opieki społecznej, internatach i bursach szkolnych, domach studenckich, domach dziecka, domach dla bezdomnych, budynkach mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu stawką obniżoną w wysokości 7% (§ 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. (Dz. U. Nr 17, poz. 150) zmieniającego rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Blachodachówka nie została wymieniona w przepisach podatkowych jako podlegająca opodatkowaniu na zasadach preferencyjnych, zatem jej montaż przez producenta, także w obiektach budownictwa mieszkaniowego, podlega opodatkowaniu VAT wg stawki 22%.

W świetle powyższych przepisów stanowisko Sp. z o.o. odnośnie zastosowania stawki 7% VAT na opisane w piśmie czynności jest nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Starachowicach