POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-109-3-1/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.08.2005, sygn. PP/443-109-3-1/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 czerwca 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dot. możliwości odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych - stwierdza, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 21 czerwca 2005 r. w kancelarii tutejszego Urzędu Skarbowego złożono wniosek Strony z dnia 20 czerwca 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) dotyczących możliwości odliczenia podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Podatnik świadczy usługi organizatora i pośrednika turystycznego (PKWiU 63.3). Organizuje m.in. kolonie dla dzieci i młodzieży wynajmując obiekty noclegowe i dzierżawiąc inne miejsca turystyczne.

W związku z powyższym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy przy przejściu na zasady ogólne świadcząc ww. usługi oraz korzystając z obcych usług noclegowych i gastronomicznych, można odliczyć zawarty w nich podatek naliczony.

Zdaniem Podatnika istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia wspomnianych usług noclegowych i gastronomicznych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przepis ten wprowadza zasadę ogólną oraz wyjątek od niej. Zasadą ogólną jest, że odliczenie przysługuje tylko w stosunku do podatku naliczonego, który jest bezpośrednio związany z wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Natomiast końcowe zastrzeżenie, wprowadzając wyjątek od tej zasady, odnosi się do przypadków stosowania szczególnych procedur opodatkowania, w ramach których, z uwagi na zastosowany mechanizm opodatkowania, zostało wyłączone prawo odliczenia podatku naliczonego, mimo że jest on związany bezpośrednio z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Tak jest właśnie w przypadku usług turystyki, których dotyczy zastrzeżenie zawarte w art. 119 ust. 4 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu podatnikom stosującym szczególną procedurę opodatkowania nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty. Przepis ten wyłącza więc prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur, na podstawie których, gdyby nie zastosowany mechanizm opodatkowania, odliczenie przysługiwałoby.

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnik nie ma prawa do odliczania podatku naliczonego od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych. Odliczenie jest jednak możliwe, jeżeli usługi te nabyte zostały przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119 ustawy, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie. Odliczenie przysługuje także od nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Zgodnie z art. 119 ustawy o VAT, usługi gastronomiczne i noclegowe są usługami rozliczanymi na zasadach szczególnych, ponieważ bez względu na to, kto jest nabywcą usługi - podstawą opodatkowania jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zatem opodatkowaniu podlega różnica pomiędzy kwotą należności, którą płaci nabywca usługi turystycznej, a kwotą, za którą podatnik nabywa od innych podatników różne "składniki" usługi (transport, wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie itp.).

W związku z taką procedurą ustalania podstawy opodatkowania usług turystycznych, podatnik świadczący takie usługi zasadniczo nie ma prawa do odliczania podatku naliczonego od nabywanych od innych podmiotów elementów składających się na całość usługi turystycznej.

Jak wynika z pisma, Podatnik będzie świadczył usługi turystyczne opodatkowane na zasadach ogólnych, w skład których wejdą obce usługi noclegowe i gastronomiczne. W związku z tym będzie miał on prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu ww. usług.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Strony przedstawione w piśmie jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:
- iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu