W związku z pismem z dnia 28 czerwca 2004 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 29.06.2004 r.) oraz pismem uzupełniającym złożonym w tutej... - Interpretacja - PP/443-43/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.07.2004, sygn. PP/443-43/04, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pismem z dnia 28 czerwca 2004 r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego 29.06.2004 r.) oraz pismem uzupełniającym złożonym w tutejszym organie podatkowym w dniu 14.07.2004 r. w sprawie udzielenia informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, co następuje;

W swoim piśmie Spółka podnosi, iż:
1. W miesiącu kwietniu 2004r. wykonywała usługi transportowe, w stosunku do których obowiązek podatkowy - zgodnie z art. 6 ust.8b pkt 2 lit.a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DZ. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) powstał z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi - czyli w miesiącu maju 2004 r.
Spółka pyta, czy w związku z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obowiązującą od 1 maja 2004 r., winna stosować przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym czy przepisy nowej ustawy o VAT w tym zakresie, a mianowicie czy wykonane przez Spółkę w miesiącu kwietniu 2004 r. usługi transportowe, należy wykazać odpowiednio w deklaracji dla podatku VAT za miesiąc maj 2004 r. jako sprzedaż eksportową opodatkowaną stawką 0%, sprzedaż opodatkowaną stawką 7% i jako sprzedaż opodatkowaną stawką 22%.
2. Otrzymała dopłaty do wartości netto ceny biletów miesięcznych-szkolnych z Urzędu Marszałkowskiego w miesiącu maju 2004r. dotyczące sprzedaży biletów z miesiąca kwietnia 2004 r.

W swoim piśmie Spółka pyta, czy w związku z tym, że otrzymane dopłaty, pokrywają tylko wartość netto, istnieje możliwość obliczenia podatku VAT należnego od otrzymanych dopłat rachunkiem "w stu".

W opinii tutejszego organu podatkowego;

Ad.1Wykonane przez Spółkę czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powodują obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu ich wykonania. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego, wskazuje na termin rozliczania przez podatnika podatku od towarów i usług z tytułu wykonanych czynności.Zatem, w przypadku wykonania przez podatnika czynności w zakresie usług transportowych wykonanych przed 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku VAT powstał po 30 kwietnia 2004 r. - czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.).Jak wynika z pisma Spółki, w opisanych przypadkach, zakończenie wykonania usług miało miejsce w miesiącu kwietniu 2004 r., tak więc wykonane usługi podlegają opodatkowaniu wg stawek obowiązujących w miesiącu kwietniu 2004 r.

Stanowisko Spółki w tym zakresie jest więc prawidłowe.

Ad. 2 Od 1 maja 2004 r. zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika, że w sytuacji, gdy podatnik - w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług - otrzymuje od innego podmiotu (może to być organ administracji rządowej, samorządowej lub organizacja społeczna ) jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usług, jako np. pokrycie części ceny czy też rekompensatę z powodu obniżenia ceny (w analizowanym przypadku dopłaty do komunikacji ulgowej) - tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług, a co za tym idzie stanowi również obrót w rozumieniu cyt. wyżej art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.

Jak wynika z pisma otrzymana przez Spółkę dopłata (dotacja) przeznaczona jest bezpośrednio na dofinansowanie wartości netto ceny miesięcznych biletów szkolnych, zgodnie więc z przepisami ustawy obowiązującej od 1 maja 2004 r. stanowi obok ceny element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy świadczonych usług.

Obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części. Jak wynika z pisma otrzymane przez Spółkę dopłaty przeznaczone są na dofinansowanie wartości netto ceny biletów ulgowych, w związku z czym usługi te winny być opodatkowane zgodnie z obowiązującymi stawkami podatku od towarów i usług. Stosowanie metody "w stu", w analizowanym przypadku, będzie nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich