Stan faktyczny : - Interpretacja - PI/005-1105/04/CIP/06

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 11.08.2004, sygn. PI/005-1105/04/CIP/06, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny :

Podatnik świadczy usługi w zakresie rekreacji przy wykorzystaniu elektronicznych zabawek, takich jak : lotki, piłkarzyki, gry video, flipery i itp.

Wątpliwości Podatnika budzi objaśnienie do załącznika Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług wskazujące, że zwolnienie dotyczy wyłącznie usług w zakresie sportu świadczonych przez podmioty, które nie mają na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zastrzeżenie nie dotyczy zaś usług w zakresie rekreacji.

Ocena prawna stanu faktycznego :

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy, w którym m. in. pod pozycją 11 wymieniono usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92, tj. usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem :

  1. usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
  2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
  3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
  4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
  5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
  6. działalności agencji informacyjnych,
  7. usług wydawniczych,
  8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12

W objaśnieniach do w/w załącznika Nr 4 ustawodawca zaznaczył, iż zwolnienie dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Podatnik w zapytaniu nie wskazuje klasyfikacji statystycznej PKWiU świadczonych przez siebie usług, informując jedynie, iż są to usługi w zakresie rekreacji do których świadczenia wykorzystuje różne elektroniczne zabawki.

A zatem, jeżeli Podatnik prawidłowo klasyfikuje wykonywane przez siebie czynności jako usługi rekreacyjne, które wchodzą w zakres grupowania PKWiU ex 92 - usługi związane z kulturą rekreacją i sportem, a nie są to usługi wyszczególnione w pkt 1 - 8, które są wyłączone ze stosowania zwolnienia w podatku VAT - ich świadczenie przez Podatnika jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie cyt. przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 i poz. 11 załącznika Nr 4 do cyt. ustawy o podatku od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku