Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia 1... - Interpretacja - PP2-443-61/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.08.2004, sygn. PP2-443-61/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia 16 lipca 2004 r. ( data wpływu do organu podatkowego 20 lipca 2004 r.), Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Stan faktyczny:

W przedmiotowym piśmie Spółka wskazuje, że zamierza dokonać przebudowy kilku posiadanych samochodów ciężarowych na osobowe. Po dokonaniu przebudowy i uzyskaniu odpowiednich zmian w świadectwie homologacji samochody te zostaną przerejestrowane na samochody osobowe. Spółka podkreśla, że potrzeba dokonania przebudowy wynika z zamierzonego zwiększenia ilości miejsc w tych samochodach.

Ponadto informuje, że przedmiotowe samochody w momencie zakupu tj. przed 1 maja 2004 r. były samochodami ciężarowymi, posiadały świadectwo homologacji i zostały zarejestrowane jako samochody ciężarowe.

Zatem w myśl art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w związku z art. 25 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy oraz 54 ust. 1rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1995 r. w sprawie wykonania przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 154, poz. 797) Spółka dokonała obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich zakupie.

Mając na uwadze powyższe podatnik zwrócił się z zapytaniem czy przebudowa i przerejestrowanie samochodów ciężarowych na osobowe będzie miało wpływ na dokonane, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przy ich zakupie obniżenie przez nabywcę kwoty podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.

Stan prawny:

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm. ) podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną.

Natomiast stosownie do zapisu art. 25 ust.1 pkt 2 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika.

Zatem w przypadku, jeśli odliczenie podatku VAT naliczonego przy zakupie ww. samochodów odbyło się zgodnie z przepisami poprzednio obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik nie traci prawa do odliczenia podatku VAT z tytułu dokonania zmiany rodzaju samochodu ciężarowego na osobowy.

Z przepisów obowiązujących od 1 maja 2004 r. nie wynika, aby podatnik był zobligowany z tego powodu do korekty podatku naliczonego.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy