Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chos... - Interpretacja - US-PP-I-443/47/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.09.2004, sygn. US-PP-I-443/47/2004, Urząd Skarbowy w Choszcznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Choszcznie na pisemne zapytanie z dnia 19.08.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że zakupił od kontrahenta szwedzkiego zawór na podstawie faktury. Kontrahent jest podatnikiem VAT UE, natomiast nie figuruje w ewidencji podatników VAT UE. Firma szwedzka na wystawionej fakturze nie naliczyła i nie pobrała podatku należnego VAT.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż nie powinien wystawiać faktury wewnętrznej i naliczać podatku należnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:- art. 5 ust. 1 pkt 4, art. 9 ust. 1 i 2, art. 25 ust. 1 , art. 26 ust. 1 pkt 2, art. 97 ust. 10, art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów jest czynnością podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535). Jest to czynność, przez którą rozumie się nabycie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz ( art. 9 ust. 1 ustawy).

    Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy o podatku VAT z wewnatrzwspólnotowym nabyciem mamy do czynienia wówczas, gdy:
    1. nabywcą towarów jest:
    - polski podatnik VAT lub podatnik podatku od wartości dodanej a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
    - osoba prawna niebędąca podatnikiem jeżeli w roku podatkowym dokonała wewnątrzpolnotowego nabycia towarów na kwotę przekraczającą równowartość 10.000 euro,
    2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Istotną kwestią jest ustalenie miejsca świadczenia, które w tym przypadku określone zostało w art. 25 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

Na podstawie art. 97 ust. 10 ustawy o podatku VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności.

Ponadto, w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy określono, że w przypadku gdy nabywcą w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów jest podatnik lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, która nie podała, zgodnie z art. 97 ust. 10, numeru identyfikacji podatkowej poprzedzonej kodem PL- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane (opodatkowane) na terytorium Polski.

Tym samym przyjęto zasadę, że jeżeli miejscem zakończenia wysyłki lub transportu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest Polska, nabycie to podlega opodatkowaniu w Polsce, nawet jeżeli nabywca wskazał numer identyfikacyjny przyznany mu przez inny kraj członkowski. Zatem obowiązkiem nabywcy będzie naliczenie podatku od dokonanej transakcji i uregulowanie podatku VAT.

Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o podatku VAT w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu wystawiane są faktury wewnętrzne.

Zatem, (...) powinien wystawić fakturę wewnętrzną oraz naliczyć podatek należny VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Urząd Skarbowy w Choszcznie