Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia ... - Interpretacja - US.PP/443-32/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.11.2004, sygn. US.PP/443-32/04, Urząd Skarbowy w Ropczycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 19.10.2004 r., które wpłynęło do tut. Urzędu w dnia 20.10.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 9.11.2004 r., dotyczące zapytania: czy zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2a obowiązującej od 1.05.2004 r. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) będzie mogła być stosowana 7-procentowa stawka podatku do robót budowlano-remontowych polegających na przebudowie ulicy realizowane jako infrastruktura techniczna służąca mieszkańcom osiedla, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym:

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że realizowane roboty budowlano-montażowe polegają na przebudowie ulicy stanowiącej jedną z wielu ulic osiedlowych występujących w rejonie miasta; parametrem charakterystycznym tej ulicy jest fakt, że jest ulicą "ślepą", czyli służy wybitnie mieszkańcom osiedla. Zdaniem podatnika stanowi ona integralną część osiedla w zakresie realizowanej infrastruktury i stawka podatku winna wynosić 7 %.

Stosownie do przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy w okresie do dnia 31.12.2007 r. stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 % obowiązuje w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, a także obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, w myśl art. 146 ust. 2 rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej temu budownictwu, jak i remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast art. 146 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne,
    - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Pod pojęciem obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się, w myśl art. 2 pkt 12 ustawy, budynki stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB:

  1. 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,
  2. 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  3. ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje.

W świetle powołanych przepisów remont drogi (ulicy) umożliwiającej dojazd do poszczególnych nieruchomości (budynków mieszkalnych) należy uznać za infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu i opodatkować stawką 7-procentową podatku VAT. Stąd organ podatkowy podziela opinię podatnika.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa.

Urząd Skarbowy w Ropczycach