Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe ... - Interpretacja - PP/443-253-1/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.10.2004, sygn. PP/443-253-1/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego windywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Jednostki nr L. Dz. 989/2004 r. z dnia 15.09.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w szczególności wyjaśnienia w zakresie powstania obowiązku podatkowego VAT. Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
Spółka fakturuje usługi w zakresie utrzymania domeny internetowej, serwisu internetowego, abonamentu miesięcznego strony internetowej, e-mail, łącza stałe itp. Usługi te mają charakter usług ciągłych, co miesiąc jest wystawiana faktura jako opłata abonamentowa za świadczoną usługę Faktura wystawiona jest w ostatni dzień miesiąca z terminem płatności 14 dniowym, przypadającym do zapłaty w następnym miesiącu.
Stanowisko podatnika;
Jednostka uważa, że w związku z tym, że usługi te mają charakter ciągły obowiązek podatkowy w zakresie podatku należnego powstaje, tak jak przy dostawach mediów, w myśl art. 19 ust.13 ustawy o VAT - czyli z chwilą upływu terminu zapłaty. Zdaniem Jednostki usługi te można podciągnąć pod usługi telekomunikacyjne.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje.
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:
- dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,
- świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, przy czym przy świadczeniu usług telekomunikacyjnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą sprzedaży żetonów i kart telefonicznych, w przypadku gdy usługa jest realizowana za pomocą żetonów i kart,
- świadczenia usług wymienionych w poz. 138 - usługi w zakresie rozprowadzania wody - i poz. 153 - usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne - załącznika nr 3 do ustawy.

Ustawa o VAT nie zawiera definicji usług telekomunikacyjnych. Definicję taką zawiera natomiast art. 9 VI Dyrektywy, zgodnie z którym za usługi telekomunikacyjne uważa się usługi związane z transmisją, emisją lub odbiorem sygnałów, tekstów, obrazów i dźwięków lub innych informacji o dowolnym charakterze przekazywanych za pośrednictwem systemu przewodowego, systemu bezprzewodowego, światłowodów lub innego systemu elektromagnetycznego, w tym również związane z tym usługi polegające na przeniesieniu lub udzieleniu prawa do korzystania z infrastruktury niezbędnej do transmisji, emisji lub odbioru. Usługi telekomunikacyjne w rozumieniu tego artykułu obejmują również zapewnienie dostępu do globalnej sieci informacyjnej.

Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie określonej usługi do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków usługodawcy. Wynika to z faktu, że to właśnie usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia usługi do odpowiedniego grupowania.

Ponadto wyjaśnia się, że organ podatkowy nie jest organem kompetentnym do definiowania usług w zakresie utrzymania domeny internetowej, serwisu internetowego, abonamentu miesięcznego strony internetowej, e-mail, łącza stałe.

Do wydawania opinii klasyfikacyjnych oraz udzielania pomocy w zaklasyfikowaniu wyrobów do odpowiedniego grupowania są upoważnione wyłącznie odpowiednie organy statystyczne na mocy komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych ( Dz. Urz. GUS Nr 12 poz. 87) .
Zgodnie z treścią pkt 1 ww komunikatu "zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów".Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Tak więc jeżeli świadczone usługi w zakresie utrzymania domeny internetowej, serwisu internetowego, abonamentu miesięcznego strony internetowej, e-mail, łącza stałe zostaną zaklasyfikowane do usług telekomunikacyjnych to wówczas obowiązek podatkowy powstanie na zasadach określonych w art. 19 ust. 13 pkt 1 ustawy o VAT tj. z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu