Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-2435/04/CIP/09

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.12.2004, sygn. PI/005-2435/04/CIP/09, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Podatnik podatku od towarów i usług prowadzący działalność gospodarczą w dniu 20 maja 2005r. nabył samochód osobowy marki BMW na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W przedmiotowym samochodzie zamontowano instalację gazową, która zwiększyła wartość środka trwałego, a następnie został on ujęty w ewidencji środków trwałych. Podatnik skorzystał z obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w wysokości 50% podatku naliczonego nie więcej jednak niż 5.000 zł, zarówno od zakupu samochodu jak i zamontowanej instalacji gazowej.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt. 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przez towary używane zgodnie z art. 43 ust. 2 o których mowa w ust. 1 pkt. 2 rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż zwolnienie przedmiotowe z art. 43 ust. 1 pkt. 2 jest uwarunkowane spełnieniem łącznie dwóch przesłanek:

  • towar musi posiadać status towaru używanego;
  • z tytułu jego zakupu, nabywcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie natomiast z § 8 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 cyt. ustawy jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 2 w/w ustawy.

W przywołanym powyżej przepisie art. 86 ust. 3 ustawodawca określił, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,

n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy

  • kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.

A zatem § 8 ust. 1 pkt. 5 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów nie będzie miał zastosowania w odniesieniu do samochodów przy nabyciu których Podatnikowi przysługiwało odliczenie całej kwoty podatku naliczonego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż zapytujący spełnia warunki do zastosowania zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług. Przedmiotowy samochód był używany przez Podatnika ponad pół roku, a przy nabyciu pojazdu na mocy przepisu art. 86 ust. 3 i 5 cyt. ustawy, Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% nie więcej jednak niż 5.000zł., z którego to prawa Zapytujący skorzystał.

A zatem stwierdzić należy, iż odpłatna dostawa przedmiotowego samochodu, który spełnia określone przepisami warunki do uznania go za towar używany oraz przy nabyciu, którego Podatnikowi przysługiwało odliczenie podatku naliczonego w wysokości 50% podatku naliczonego nie więcej jednak niż 5.000zł na podstawie przepisów art. 86 ust. 3 ustawy o VAT zwolniona będzie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przy zachowaniu warunków określonych w powyższych przepisach prawa.

Izba Skarbowa w Gdańsku