POSTANOWIENIE - Interpretacja - PPII/443-3/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.03.2006, sygn. PPII/443-3/2006, Urząd Skarbowy w Mikołowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mikołowie stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9.01.2006 r., który wpłynął do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 10.01.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej określenia czy Wnioskodawca posiada status jednostki wyodrębnionej podatkowo w myśl ustawy o podatku VAT z dnia 11.03.2004 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.01.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mikołowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej określenia czy Wnioskodawca posiada status jednostki wyodrębnionej podatkowo w myśl ustawy o podatku VAT z dnia 11.03.2004r.Powyższy wniosek został uzupełniony pismami: z dnia 20.01.2005r., (które wpłynęło do tutejszego Urzędu w dniu 20.01.2006 r.) oraz dwoma pismami z dnia 10.02.2006 r., (które wpłynęły do tutejszego Urzędu w dniu 10.02.2006 r.).

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę:

Jednostka została utworzona w 1990r. przez "X", który jest osobą prawną, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 17.05.1989r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U Nr 29, poz. 154 ze zm.). W następstwie utworzenia, Wnioskodawca otrzymał numer identyfikacji podatkowej (NIP).

Wnioskodawca decyzją Izby Skarbowej w Katowicach został uznany za wyodrębniony organizacyjnie podmiot podatkowy prowadzący działalność gospodarczą.

Czy w związku z powyższym, mając na uwadze przepis art. 55 ust. 8 cytowanej wyżej ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego (...) oraz fakt wyodrębnienia finansowo-organizacyjnego, Wnioskodawca posiada statut jednostki wyodrębnionej podatkowo w myśl ustawy o podatku VAT?

Stanowisko wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, że posiada status jednostki wyodrębnionej podatkowo w myśl ustawy o podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Kościelne jednostki organizacyjne (kościelne wydawnictwa, zakłady wytwórcze, usługowe i handlowe, zakłady charytatywno-opiekuńcze, szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze), o których mowa w art. 12 cytowanej wyżej ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego (...), nie posiadające osobowości prawnej, działają w ramach kościelnych osób prawnych, które je powołały.

Jednostki te występują w katalogu podmiotów będących podatnikami VAT jako podmioty o statusie jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.

W związku z tym faktem, takie kościelne jednostki organizacyjne, które wykonują działalność gospodarczą są uznawane za odrębne podmioty podatkowe na podstawie decyzji wydanych zgodnie z art. 55 ust. 8 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego (...).

Wnioskodawca, decyzją Izby Skarbowej w Katowicach uznany został za wyodrębniony organizacyjnie podmiot podatkowy prowadzący działalność gospodarczą.

Z powyższego wynika zatem, że Ośrodek posiada status jednostki wyodrębnionej podatkowo w myśl ustawy o podatku VAT.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach, Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Niniejsze postanowienie na mocy art. 143 § 2 pkt. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Urząd Skarbowy w Mikołowie