POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-376/06/IS

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.06.2006, sygn. 1472/RPP1/443-376/06/IS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 06.04.2006 r. (data wpływu 06.04.2006 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, uzupełnionym w dniu 27.06.2006 r., w przedmiocie pytania nr 3,postanawiauznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedłożonego wniosku wynika, że Spółka nabyła od firmy mającej siedzibę w Hong Kongu towar, który został dostarczony z terytorium Chin na terytorium Wspólnoty do Hamburga. W Niemczech odbyła się odprawa celna i towar dopuszczono do obrotu na terenie UE. Transport towaru (wraz z odprawą celną) zorganizowany był przez spółkę węgierską, która wystawiła z tego tytułu fakturę na rzecz Wnioskodawcy.

W związku z zaistniałą sytuacją Podatnik zadaje następujące pytania:

1. Czy wystąpiło w tym przypadku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czy też import towarów?

2. Jeśli jest to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy?

3. W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy co do importu usług skoro usługa nie została jeszcze zrealizowana, gdyż towar nie dotarł jeszcze do miejsca przeznaczenia?

W opinii Wnioskodawcy przedmiotowa czynność stanowiła wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, obowiązek podatkowy powstał w momencie przywiezienia towarów z Hamburga do Polski. W imporcie usług obowiązek podatkowy powstał w chwili wystawienia faktury.

W przedmiocie pytań nr 1 i 2 wydano odrębne postanowienia.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik tutejszego Urzędu stwierdza co następuje:

W sytuacji wystąpienia u Spółki importu usług - w związku z wykonaniem usługi transportowej przez spółkę węgierską - obowiązek podatkowy należało ustalić w oparciu o art. 19 ust. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa), który stanowi, iż przepisy ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług.

W przypadku transportu towarów - na podstawie art. 19 ust.13 pkt 2 lit. a ustawy - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi. Biorąc pod uwagę brzmienie powyższych przepisów nie można zgodzić się ze stanowiskiem Podatnika, że obowiązek podatkowy powstał z chwilą wystawienia faktury przez spółkę węgierską. W tym przypadku powstanie obowiązku podatkowego uzależnione było od dokonania zapłaty za wykonaną usługę. Jeśli Spółka dokonała zapłaty na rzecz spółki węgierskiej przed upływem 30 dni od dnia wykonania usługi - obowiązek podatkowy powstał z chwilą zapłaty za przedmiotową usługę. Jeśli zaś nie został zachowany ww. termin to obowiązek podatkowy powstał (niezależnie czy zapłacono za usługę) 30 dnia od dnia wykonania usługi.

Z uwagi na powyższe postanowiono jak na wstępie.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie