POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1435/PP1/443-55/05/ŁK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.06.2006, sygn. 1435/PP1/443-55/05/ŁK, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 05.04.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 05.04.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 04.05.2006r. za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż zamierza ona dokonać sprzedaży budynków o przeznaczeniu użytkowym wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu na którym znajdują się przedmiotowe budynki. Budowa przedmiotowych zabudowań zakończona została w 1910 roku. Strona nabyła w 1995r. prawo użytkowania wieczystego działki gruntu wraz ze stanowiącymi odrębną nieruchomość budynkami i innymi urządzeniami - jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Powyższa transakcja nie podlegała podatkowi od towarów i usług, a Stronie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Strona wnosi o wyjaśnienie czy sprzedaż tej nieruchomości jest zwolniona z podatku od towarów i usług? Zdaniem Strony przedmiotowa transakcja sprzedaży budynku będzie podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 43 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług(Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku:dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W świetle art. 43 ust. 2 w/w ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się, m.in. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. W myśl normy ust 6 w/w przepisu zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencjiśrodków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonegood tych wydatków;2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywaniaczynności opodatkowanych. Zgodnie z dyspozycją §8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz 970 ze zm.) zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy stoi na stanowisku, iż przedmiotowy budynek stanowi towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy. W momencie nabycia przedmiotowych budynków Stronie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, co wyklucza utratę prawa do zwolnienia od podatku od towarów i usług uregulowaną w art. 43 ust. 6 w/w ustawy. Zgodnie z powyższym Stronie przysługuje przy dokonaniu transakcji sprzedaży budynku oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu prawo do zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście