P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1471/NUR2/443-151/2/06/JP

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.07.2006, sygn. 1471/NUR2/443-151/2/06/JP, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. Czy w przypadku opodatkowania sprzedaży na zasadach innych niż określone w art. 119 (stawką 22% na zasadach ogólnych) Spółka będzie miała prawo odliczać VAT od zakupów związanych z zakupem usług noclegowych i gastronomicznych kupowanych we własnym imieniu zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o VAT?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy usługi turystyczne w następujący sposób: firma duńska zamawia konkretne usługi turystyczne np. hotel i restaurację lub hotel i pilota wycieczki dla grupy osób lub też hotel, przewodnika, ubezpieczenie itd. Spółka buduje daną imprezę turystyczną dla osoby lub grupy osób (turystów) od początku do końca, łącznie z programem pobytu turysty i wszelkimi innymi opłatami. Imprezy turystyczne będą odbywały się w Polsce, więc Spółka będzie wcześniej zamawiała bazę hotelową, gastronomiczną, transportową, zatrudniała pilotów lub przewodników grup turystycznych itp. Wszystkie imprezy turystyczne sprzedawane będą do duńskiego kontrahenta, który będzie odsprzedawał wykonane przez Spółkę usługi turystyczne bezpośrednio turystom. Podatnik podkreśla, iż to on w całości będzie tworzył usługę turystyczną.

Podatnik stoi na stanowisku, iż w przypadku opodatkowania sprzedaży na zasadach innych niż określone w art. 119 Spółka będzie miała prawo odliczać VAT od zakupów związanych z zakupem usług noclegowych i gastronomicznych zakupowanych we własnym imieniu i nie wykorzystywanych dla własnych potrzeb.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl natomiast art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie.

Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz w/w regulacje stwierdzić należy, iż w przypadku sprzedaży usług turystyki na zasadach innych niż określone w art. 119 ustawy o VAT, Podatnik będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług noclegowych i gastronomicznych wchodzących w skład świadczonej usługi turystyki.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie