Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście, po szczegółowym rozpoznaniu wniosku z dnia 05 maja 2006r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji... - Interpretacja - ZP/443-41/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.07.2006, sygn. ZP/443-41/06, Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście, po szczegółowym rozpoznaniu wniosku z dnia 05 maja 2006r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.

Podatnik zwrócił się z następującym pytaniem:

#10146; czy świadcząc usługi pośrednictwa w sprzedaży usług turystycznych (potwierdzane każdorazowo fakturą VAT) jest obowiązany do zakupu urządzenia fiskalnego.

W piśmie podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

- jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług

- przedmiotem działalności jest pośrednictwo w sprzedaży usług turystycznych,

- umowy zawierane są zarówno z osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej, jak również z podmiotami gospodarczymi,

- zapłata dokonywana jest w formie gotówki oraz przelewami na rachunek bankowy,

- jako pośrednik z organizatorami wyjazdów rozlicza się na podstawie faktur VAT.

Zdaniem podatnika rodzaj prowadzonej przez niego działalności, jak również fakt wystawiania każdorazowo faktury VAT nie obliguje go do instalacji urządzenia fiskalnego.

W świetle przepisów art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z art. 29 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

W ust. 7 pkt 3) ww. artykułu Minister Finansów otrzymał delegację do zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności (zwolnienia przedmiotowe) lub wysokość obrotu (zwolnienia podmiotowe).

W przepisach rozporządzenia z 28 marca 2006 r. W sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 51, poz. 375), które weszło w życie z dniem 01 kwietnia 2006r. - poprzednie, obowiązujące do 31 marca 2006r., rozporządzenie z 23 grudnia 22004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706 ze zm.) - podstawową zasadą jest, że ze zwolnienia od powinności ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy korzystać mogą podatnicy, u których w poprzednim roku podatkowym obroty na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych nie przekroczyły 40.000 zł; w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego wielkość obrotów legitymująca do skorzystania ze zwolnienia wynosi 20.000 zł.

Ponadto Minister Finansów postanowił, że wolna od obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących do dnia 31 grudnia 2006r. jest sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W poz. 44 niniejszego załącznika umieszczono świadczenie usług, za które zapłata następuje w całości za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika jest zwolnione od obowiązku ewidencjonowania pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej transakcji zapłata dotyczyła. Powyższe zwolnienie nie dotyczy jednak tych podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed dniem 01 kwietnia 2006r.

W przepisie § 5 ust. 5 rozporządzenia z 04 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948) Minister nakazał, by podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonowali na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników. W takiej sytuacji podatnik nie wykazuje oddzielnie kwoty podatku od towarów i usług, jedynie wartość sprzedaży i dopuszczalna jest tutaj pewna dowolność przy wyborze stawki 0% lub zwolnienie. Informacja o przeznaczeniu dodatkowej pozycji w kasie fiskalnej winna być zapisana przez upoważnionego serwisanta w książce serwisowej tego urządzenia.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz z powyższych unormowań wynika, że podatnik prowadzi sprzedaż nie tylko na rzecz podmiotów gospodarczych ale również na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Pośrednictwo w sprzedaży usług turystycznych jest jedynie specyficzną formą sprzedaży i nie zostało - jako odrębna czynność - zwolnione z obowiązku ewidencjonowania obrotów i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Zatem podatnik, jako podmiot rozpoczynający działalność gospodarczą w 2006r., może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego do dnia przekroczenia obrotów w wysokości 20.000,00 zł z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2006r. Mógłby również skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa wyżej, tj. w przypadku świadczenia usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika (z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową).Jednak, jak oświadcza Pan (...) - zapłata następuje nie tylko w formi przelewów, ale również bezpośrednio gotówką, co wyklucza podatnika ze zwolnienia przedmiotowego, wymienionego w załączniku do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących.

W świetle powyższego w grę wchodzi wyłącznie zwolnienie z tytułu osiągniętych obrotów. Do ustalenia wysokości obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych podatnik przyjmuje całość sprzedaży na rzecz tych osób.

Reasumując tut. organ podatkowy dokonując oceny prawnej stanowiska podatnika zawartego we wniosku stwierdza, że jest ono nieprawidłowe.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu i w oparciu o stan prawny aktualny na dzień wydania interpretacji

Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście