Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź?Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 2, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.... - Interpretacja - III/443-2/06/WI

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.02.2006, sygn. III/443-2/06/WI, Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź?Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 2, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 6 stycznia 2006r. (uzupełnionym w dniu 25 stycznia 2006r. oraz 2 lutego 2006r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w indywidualnej sprawie Spółki, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie opodatkowania dostawy własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego ? uznaje za p r a w i d ł o w e stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - ?stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym?.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka nabyła w dniu 7 grudnia 1993r., od R. Spółdzielni Mieszkaniowej, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. W decyzji R... Spółdzielni Mieszkaniowej o przydziale lokalu nie określono wartości tego prawa. Lokal użytkowy, do którego Spółce przysługuje własnościowe spółdzielcze prawo jest lokalem wydzielonym, stanowiącym część budynku mieszkalnego wielorodzinnego, czteropiętrowego, wybudowanego w roku 1978. Ponadto informuje, że w miesiącu kwietniu 1998r. dokonała nakładów na w/w lokal. Udział wartości nakładów na adaptację, dokonanych w lokalu użytkowym do oszacowanej przez Spółkę wartości początkowej tego prawa wynosi 25,37%. Kwota podatku naliczonego od tych wydatków pomniejszyła podatek należny.

W związku z powyższym pyta, czy przy dostawie własnościowego spółdzielczego prawa do przedmiotowego lokalu użytkowego może skorzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.W opinii podatnika takie prawo jej przysługuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 wyżej cytowanej ustawy ? przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Jak wynika z powyższego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego należy traktować jako towar. Oznacza to, że jednakowo należy traktować pod względem podatkowym sprzedaż własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz dostawę lokalu użytkowego.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT ? zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl art. 43 ust. 2 pkt 1 ? przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Stosownie zaś do zapisu art. 43 ust. 6 ustawy o VAT ? zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Analogiczną regulację zawierała również ustawa z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) w art. 7 ust. 2e. Została ona wprowadzona art. 2 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 2002r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, o zmianie ustawy o Policji oraz o zmianie ustawy ? Kodeks Wykroczeń (Dz. U. Nr 19, poz. 185) ? i ma zastosowanie w sytuacji, gdy wydatki, o których mowa w tym przepisie zostały poniesione począwszy od dnia wejścia w życie, tj. od dnia 26 marca 2002r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonała wydatków na ulepszenie lokalu w miesiącu kwietniu 1998r., w związku z powyższym nie znajduje zastosowania wyżej cytowany przepis art. 43 ust. 6 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę wyżej przytoczone przepisy ustawy o podatku od towarów i usług ? w opinii tutejszego Organu ? Spółka spełniła konieczne przesłanki do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług przy sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, ponieważ:

- od zakończenia budowy przedmiotowego lokalu minęło 5 lat,

- w stosunku do przedmiotowego prawa do lokalu nie przysługiwało dokonującemu jego dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja - zgodnie z art. 14b § 1 - nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast ? zgodnie z art. 14b § 2 ? organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna