Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 6... - Interpretacja - III-2/443-80/63671/05/DP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.01.2006, sygn. III-2/443-80/63671/05/DP, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25.11.2005 r.

Z wniosku z dnia 25.11.2005r. (data wpływu do tut. organu 28.11.2005r.) wynika, że Spółka ponosi znaczne koszty związane z reklamą produkowanych i sprzedawanych wyrobów. W związku z powyższym, przekroczyła limit kosztów "reprezentacji i reklamy", czego konsekwencją było niezaliczenie przez Podatnika kwoty przekroczenia limitu do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik wystąpił z zapytaniem czy w przypadku przekroczenia limitu kosztów reprezentacji i reklamy określonego w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółce zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów związanych z "reprezentacją i reklamą."

Podatnik pyta także, czy w związku z powyższym, przekazanie tych towarów bez wynagrodzenia na cele "reprezentacji i reklamy" nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie.

Spółka jest zdania, że podatek naliczony związany z nabyciem przedmiotowych towarów w przypadku przekroczeniu limitu, o którym mowa wyżej, nie podlega odliczeniu. W takim przypadku, zdaniem Podatnika, nie ma również obowiązku naliczenia podatku należnego od przekazania towarów bez wynagrodzenia na potrzeby "reprezentacji i reklamy".

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Oznacza to, że w przypadku, gdy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty reprezentacji i reklamy w części przekraczającej limit określony w art. 16 ust. 1 pkt 28 w/w ustawy nie są uznawane za koszt uzyskania przychodu, podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów związanych z reprezentacją i reklamą.

W konsekwencji przekazanie bez wynagrodzenia towarów na cele "reprezentacji i reklamy" nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty