W odpowiedzi na zapytania:- czy premia pieniężna otrzymywana od kontrahentów, nie związana z konkretną dostawą podlega opodatkowaniu podatkiem od tow... - Interpretacja - PP/443-316/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.02.2005, sygn. PP/443-316/04, Urząd Skarbowy w Nowym Sączu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytania:
- czy premia pieniężna otrzymywana od kontrahentów, nie związana z konkretną dostawą podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
- czy otrzymana od dostawcy premia pieniężna, nie podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wpływa na wysokość podatku naliczonego do odliczenia z tytułu zakupów towarów i usług,
- czy otrzymana premia pieniężna wpływa na kwotę podatku należnego wykazywanego w deklaracjach VAT-7,
- czy w przypadku, gdy opisana premia pieniężna ma wpływ na kwotę podatku naliczonego danego okresu, jak należy prawidłowo korygować kwoty podatku naliczonego do wykazania w deklaracji VAT-7,
- w przypadku, gdy premia pieniężna ma wpływ na kwotę podatku należnego danego okresu, jak należy prawidłowo ewidencjonować kwoty podatku należnego wynikające z tytułu otrzymania premii w deklaracji VAT,
zawarte w piśmie z dnia 30.12.2004 r., uzupełnione pismami z dnia 10.01.2005 r. i 20.01.2005 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), uprzejmie informuje, że możliwe jest wystąpienie następujących przypadków w zakresie rozliczania kwot, nazwanych przez podatnika premiami pieniężnymi:
I. otrzymywana przez podatnika premia pieniężna nie jest bezpośrednio związana z ceną towarów;
II. otrzymywana przez podatnika premia pieniężna jest bezpośrednio związana z ceną towarów.

Jeśli otrzymywana przez podatnika premia pieniężna nie jest bezpośrednio związana z ceną towarów, to wówczas, na podstawie art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport towarów,
- import towarów,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 8 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Świadczenie usług, za wyjątkiem ściśle określonych w art. 8 ust. 2 ustawy przypadków, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Odpłatność ma miejsce, gdy istnieje bezpośredni związek między dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, będącym świadczeniem wzajemnym. Dostawcę towarów lub usługodawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy lub świadczenia usługi oraz wysokość wynagrodzenia za dokonanie tych czynności. Wynagrodzenie musi być wyrażone w pieniądzu, co jednak nie oznacza, że musi mieć ono postać pieniężną, a jedynie oznacza, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że jeżeli pomiędzy świadczącym usługę i jego beneficjentem istnieje stosunek prawny, w ramach którego spełnione są świadczenia wzajemne, wówczas otrzymana premia pieniężna stanowi zapłatę za usługę. Związek otrzymanego przez nabywcę wynagrodzenia z warunkami zakupu powoduje, że wyżej opisana czynność jest usługą, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. W tym przypadku otrzymujący premię pieniężną obowiązany będzie do wystawienia faktury i rozliczenia podatku od towarów i usług. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

Ponadto tutejszy organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. (...) W związku z powyższym stwierdzić należy, iż w przypadku otrzymanej przez Podatnika premii cała kwota należna otrzymana od nabywcy stanowi kwotę brutto.

Jeśli natomiast otrzymywana premia pieniężna ma wpływ na cenę towarów, to wówczas spełnia funkcję rabatu. W świetle art. 29 ust. 4 ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Dlatego też otrzymywana premia pieniężna wpływa na zmniejszenie ceny sprzedawanego przez podatnika towaru, to wówczas, zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy, zmniejszeniu ulega podstawa opodatkowania o kwotę rabatu. Wówczas udokumentowanie wyżej wymienionej czynności powinno nastąpić zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, tj. poprzez wystawienie przez podatnika udzielającego rabatu faktury korygującej.

Z treści pisma wynika, że Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dokonuje zakupu towarów od różnych firm z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Niektóre firmy po zakończeniu miesiąca lub kwartału wypłacają Spółce premię pieniężną uzależnioną od wielkości sprzedaży lub liczoną procentowo od wielkości zrealizowanych zakupów miesięcznych i kwartalnych bez odnoszenia się do konkretnej transakcji. Premia odnosi się także do wielkości przyrostu zakupów w stosunku do okresów ubiegłych. Jest nagrodą, dodatkowym wyróżnieniem występującym w formie pieniężnej, mający charakter motywacyjny, podnosząc efektywność.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że jeżeli premia pieniężna nie jest związana z konkretną transakcją a przyznawana jest za spełnienie określonych warunków (zachowań), to wówczas premię pieniężną należy uznać, jako wynagrodzenie, za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zobowiązanym do opodatkowania tej czynności jest podmiot otrzymujący premię pieniężną. Dlatego też, Spółka (otrzymująca premię pieniężną) obowiązana będzie do wystawienia faktury. Faktura winna być wykazana w prowadzonej ewidencji sprzedaży dla potrzeb podatku od towarów i usług (art. 109 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług) i rozliczona w składanej deklaracji VAT .

Jeżeli stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu jest prawdziwy, to stanowisko Spółki jest błędne.

Urząd Skarbowy w Nowym Sączu