Stosownie do art.15 ust.1 Ustawy z dnia 11marca 2004r. (Dz.U. z 2004r. Nr 54 , poz.535 ),podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne niemają... - Interpretacja - PV/443-118/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. PV/443-118/2004, Urząd Skarbowy Poznań-Wilda

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art.15 ust.1 Ustawy z dnia 11marca 2004r. (Dz.U. z 2004r. Nr 54 , poz.535 ),podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne niemające niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (...) bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jednak według art.15 ust 3 pkt. 3 cyt. Ustawy , za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.1, nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt.2-8 ustawy z dnia 26 lipca1991r. o podatku od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecąjacym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności ,wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Zatem, w przypadku gdy umowa zlecenia lub umowa o dzieło nie jest zawarta przez usługodawcę z jego pracodawcą, ani nie jest wykonywana na jego rzecz, oraz gdy w umowach tych nie zawarto cech istotnych dla umowy o pracę, a więc odpowiedzialności zatrudniającego za czynności zatrudnionego, nie ma stosunku podporządkowania ; podjęta na własny rachunek i ryzyko - podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 1 w/cyt. artykułu.Jednocześnie na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT jest także przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w tym zatem utworów będących przedmiotem prawa autorskiego.

Podatnicy wykonujący powyższe czynności mają możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli w poprzednim roku podatkowym wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie : 10.000 euro , tj. w 2004r.: 45.700 zł ( art. 113 ustawy o podatku VAT ).Podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego zwolnieni są od podatku do momentu przekroczenia w/w/ kwoty w proporcji do roku podatkowego.Prowadzący działalność gospodarczą zwolnieni z podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 9 nie są obowiązani do składania zgłoszenia rejestracyjnego. Zgłoszenie takie mogą złożyć i zarejestrować się jako podatnik podatku VAT - zwolniony ,lecz nie jest to obligatoryjne( art. 96 ust. 3 i 4 w/w ustawy ).

Jednakże przepis art. 113 ust. 4 stanowi, że ze zwolnienia podmiotowego podatnicy mogą zrezygnować przed rozpoczęciem działalności gospodarczej pod warunkiem zawiadomienia o tym zamiarze Naczelnika Urzędu Skarbowego przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu .

Urząd Skarbowy Poznań-Wilda