Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług ... - Interpretacja - US35/PP1/443-370/04/DG

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.12.2004, sygn. US35/PP1/443-370/04/DG, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 cyt. ustawy bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przepis art. 15 ust. 2 powyższej ustawy zawiera definicję działalności gospodarczej, która dla potrzeb podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 cytowanego artykułu nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W myśl art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów,o których mowa w pkt 9 ww. artykułu.

Według organu podatkowego istotne znaczenie ma treść umowy o dzieło. W umowie powinny być określone wszelkie warunki, w jakich czynność powinna być wykonana, wynagrodzenie oraz odpowiedzialność zlecającego za wykonanie tych czynności.Tutejszy organ podatkowy wskazuje, iż elementem decydującym o uznaniu konkretnej umowy o dzieło za umowę niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jest brak odpowiedzialności wobec osób trzecich przez osobiście wykonującego usługi za działania podejmowane w ramach umowy o dzieło.

W przedstawionym stanie faktycznym Strona informuje, że nie prowadzi działalności gospodarczej, a przychody osiąga na podstawie umowy o dzieło i przeniesiania autorskich praw majątkowych. Umowa, na podstawie której Strona świadczy osobiście usługi określa przedmiot umowy, definiuje zalecenia i wymagania zleceniodawcy dotyczące zawartości publikacji oraz jego formy, oznacza terminy wykonania poszcególnych prac oraz ich zakres. Ponadto umowa zawiera warunki, sposób i wynik wykonywanych czynności, wynagrodzenie i odpowiedzialność zleceniodawcy za wynik umowy (w tym za działania zleceniobiorcy) wobec osób trzecich.

W związku z powyższym, jeżeli przedmiotowa umowa o dzieło spełnia kumulatywne warunki określone w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług usługi świadczone osobiście na jej podstawie nie są traktowane jako samodzielna działalnośc gospodarcza i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku, gdyby zawarta umowa o dzieło nie spełniała któregokolwiek z warunków zawartego w art. 15 ust. 3 pkt 3 świadczone na jej podstawie usługi nie byłyby wyłączone od opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W takim wypadku umowa o dzieło wykonywana przez twórcę będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z chwilą przekroczenia kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO (w 2004 r. - 45.700 zł) lub jej proporcji w przypadku osób rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście