X podległe Y , jest zarządcą gruntów leśnych i nieleśnych własności Skarbu Państwa używanych przez WOK Wysypisko Odpadów Komunalnych miasta P, jako t... - Interpretacja - PP-1-005/203/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.12.2006, sygn. PP-1-005/203/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

X podległe Y , jest zarządcą gruntów leśnych i nieleśnych własności Skarbu Państwa używanych przez WOK Wysypisko Odpadów Komunalnych miasta P, jako tereny eksploatowanego wysypiska miejskiego miasta P położonych w B. Strony łączyła umowa dzierżawy gruntów z dnia 26.02.1997 roku, która była corocznie aneksowana i wykonywana przez dzierżawcę aż do dnia 30.06.2001 r., z którą to datą została zerwana przez WOK w P. W okresie trwania umowy odprowadzany był podatek VAT, zaś od dnia 01.07.2001 r. do dnia dzisiejszego trwa nieprzerwanie stan bezumownego korzystania z tych nieruchomości gruntowych przez w/w zakład budżetowy miasta P. W wyniku bezprawnych działań i zerwania umowy przez byłego dzierżawcę Lasom Państwowym należy się od niego ( jako nadal władającego gruntem ) odszkodowanie za korzystanie bez tytułu prawnego i bez umowy cywilno-prawnej w postaci utraconych korzyści, które właściciel gruntu utracił, a które jako Skarb Państwa mógł uzyskać, gdyby stan prawny umownego korzystania istniał nadal aż do tej pory. Odszkodowanie to za okres od 01.07.2001 r. do 31.08.2006 r. wyliczono na kwotę 540.555,37 zł i objęto zawartą w dniu 29.09.2006 r. ugodą. Obie układające się strony sporu pragną uporządkować stan prawny i faktyczny oraz stan rozliczenia zaległości finansowych za lata ubiegłe.

Strona zwróciła się z zapytaniem czy odszkodowanie ustalone zgodnie z ugodą podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ? W ocenie podatnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wartość odszkodowania, skoro wynikła ona nie z umowy a bezprawnego działania. Stan bezprawnego i bezumownego korzystania z gruntów będących własnością Skarbu Państwa nie stanowi obrotu w rozumieniu przepisu art. 29 ust. 1 i 2 ustawy o VAT .

Organ podatkowy stwierdza, że nie zgadza się z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

W przedstawionym stanie faktycznym, po dokonaniu zerwania umowy najmu w dniu 30.06.2001 r. przez Wysypisko Odpadów Komunalnych miasta P, nie nastąpiło przekazanie wynajmowanych gruntów na rzecz wynajmującego, tj. X. WOK w P nadal korzystał z terenów, na których umiejscowione było wysypisko odpadów w B, co zdaniem tutejszego organu podatkowego traktować należy jako bezumowne korzystanie z gruntów.Wynajmujący nie zażądał zwrotu przedmiotu najmu, w związku z czym można uznać, iż milcząco zezwolił na przedłużenie umowy najmu. Zatem, nawet jeżeli umowa przestała obowiązywać, kwoty stanowiące równowartość czynszu, które winny być wpłacane przez najemcę powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz.535 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. W związku z tym również świadczenie usług w zakresie dzierżawy gruntów, które zostało wykonane bez ważnej umowy zawartej z wydzierżawiającym, za które pobiera sie odszkodowanie, które w istocie stanowi odpłatność za świadczoną w w/w sposób usługę, stanowi czynność wymienioną w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Czynność tą należy opodatkować wg stawki, określonej w art. 41 ust. 1 w/w ustawy o VAT, tj. w wysokości 22%.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu