POSTANOWIENIE - Interpretacja - P-3-443/10/06

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.06.2006, sygn. P-3-443/10/06, Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 a i art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stanowisko dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 04.05.2006 r. uznaję za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Zapytanie dotyczy obowiązku rejestracji jako podatnik VAT po ponownym rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej.Jako istotne dla udzielenia interpretacji strona przedstawiła następujące elementy stanu faktycznego:
- podatnik od 1995 r. prowadził jako osoba fizyczna działalnośc gospodarczą w zakresie usług transportowych i handlu materiałami budowlanymi, od 2003 r. rozszerzył działalność o usługi tartaczne oraz produkcję i sprzedaż wyrobów drzewnych.
- od początku prowadzenia działalności podatnik był zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług,
- w dniu 31.10.2004 r. działalność gospodarcza została zlikwidowana,
- przed likwidacją działalności tj. w 2003 i 2004 r. obroty podatnika nie przekraczały kwoty granicznej - 10 000 euro,
- w miesiącu czerwcu 2006 r. podatnik zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na produkcji i handlu wyrobami drzewnymi.

2. Zdaniem strony rozpoczynając ponownie działalność gospodarczą w 2006 r. ma prawo korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) i dopiero po przekroczeniu obrotów lub rezygnując ze zwolnienia ma obowiązek zarejestrować się jako podatnik VAT i uiścić opłatę rejestracyjną.

3. Zdaniem organu podatkowego stanowisko Pana jest nieprawidłowe.Zgodnie z treścią art. 113 ust.9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art.5 cyt. ustawy w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub ust. 8

W Pana przypadku rozstrzygając kwestię korzystania ze zwolnienia z podatku VAT w przypadku ponownego rozpoczęcia działalności gospodarczej istotne jest ustalenie bytu prawnopodatkowego Pana jako podatnika w zakresie podatku od towarów i usług.

Analiza przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wskazuje, że zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wyniku likwidacji działalności przez osobę fizyczną, a następnie ponowne rozpoczęcie jej wykonywania, bez względu na to, czy o tym samym profilu, czy innym, powoduuje, iż mamy do czynienia z tym samym podatnikiem posługującym się tym samym Numerem Identyfikacji Podatkowej /NIP/

Wznowienie działalności po przerwie spowodowanej likwidacją działalności nie ma wpływu na byt osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług.Na podstawie przepisów w/w ustawy nie jest to zatem podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności opodatkowanych, o których, mowa w art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.Ustanie bytu prawnopodatkowego w zakresie podatku od towarów i usług powoduje bowiem zmiana formy prawnej prowadzonej działalności np: zlikwidowanie działalności prowadzonej jednoosobowo jako osoba fizyczna i podjęcie w formie spółki cywilnej lub odwrotnie, a nie zaniechanie na pewien czas wykonywania czynności opodatkowanych.

Należy stwierdzić, że w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług jest Pan podmiotem kontynuującym działalność gospodarczą, a nie podmiotem gospodarczym rozpoczynającym działalność gospodarczą.W związku z powyższym przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu winien Pan złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne (art.96 ust.1 cyt. ustawy o VAT), oraz zgodnie z ustawą z dnia 9 grudnia 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 z późn. zm.) uiścić opłatę skarbową w wysokości 152,00 zł od potwierdzenia zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług jako podatnika VAT czynnego (art.144 ustawy o VAT).

Jednocześnie informuję, że stosownie do art. 113 ust.11 cyt. ustawy o VAT, podatnik który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Uprawnienie do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch warunków:- upłynęły 3 lata, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiła utrata lub rezygnacja ze zwolnienia podmiotoweg,-wartość sprzedasży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartośći 10 000 euro.W Pana przypadku zostały spełnione łącznie obydwa warunki, w związku z czym ma Pan prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie