POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/443/280-111/06/MB

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.11.2006, sygn. 1438/443/280-111/06/MB, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 - 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 27.07.2006 r. (data wpływu do tut. organu 09.08.2006r.) uzupełniony pismem z dnia 05.09.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn zm.), w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy nieruchomości użytkowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów

postanawia

uznać przedstawione we wniosku stanowisko za prawidłowe

Uzasadnienie

W przedmiotowym wniosku Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy sprzedaż nieruchomości, przy jednoczesnym spełnieniu warunków zawartych w przepisach art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 1 oraz ust. 6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zdaniem wnioskodawcy dostawa w/w towaru daje prawo do zwolnienia od naliczenia podatku VAT należnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pan X i pan Y (przyszli wspólnicy spółki XY jako osoby fizyczne niebędące podatnikami podatku od towarów i usług nabyli w dniu 27 kwietnia 2002 r. (data sporządzenia aktu notarialnego) nieruchomość, której okres użytkowania od końca roku zakończenia budowy przekroczył 5 lat. Następnie utworzyli spółkę cywilną, której oddali do użytkowania zakupioną nieruchomość wynajmując jej pomieszczenia. Przez cały okres działalności gospodarczej spółki, wykonywane przez nią czynności podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ze stawką VAT 22%, a wydatki na ulepszenie nieruchomości w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym nie przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów informuje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Towarami zgodnie z art. 2 pkt. 6 ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami podatku od towarów i usług, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednakże za działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ww. ustawy uznaje się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalnością gospodarczą są również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Według art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, od opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwalnia się dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 ustawy, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, przy czym zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Spełnienie w/w normy prawnej obwarowane zostało przepisem art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, który uznaje iż zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Na podstawie przedstawionych powyżej przepisów podatkowych oraz stanu faktycznego zawartego we wniosku, w ocenie tut. organu podatkowego, sprzedaż nieruchomości, będącej towarem używanym, zakupionej przez podmiot niebędący podatnikiem VAT (tj. nie posiadającym prawa do dokonania odliczenia podatku od towarów i usług zapłaconego przy jego zakupie), a wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej przez powołaną spółkę cywilną będącą podatnikiem podatku od towarów i usług, podlega zwolnieniu przedmiotowemu.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów