P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPP1/443 - 404/06/KS

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2006, sygn. 1472/RPP1/443 - 404/06/KS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem z dnia 11.04.2006 r. (data wpływu do tutejszego organu 12.04.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe w kwestii wyłączenia z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług pożyczek udzielanych przez Stronę


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Strona świadczy usługi doradcze oraz usługi zarządzania na rzecz podmiotów zależnych. Ponadto świadczyła na rzecz podmiotów z grupy kapitałowej E. usługi doradztwa finansowego i prawnego przy transakcjach zbycia przez te podmioty udziałów, akcji i wierzytelności spółek z szeroko rozumianej branży telekomunikacyjnej. Spółka wykazywała również przychody z odsetek od udzielonych pożyczek. Pożyczki, z których wynikają w/w odsetki były udzielane w latach 2001 - 2004 podmiotom, których Strona była - bezpośrednio lub pośrednio - większościowym udziałowcem lub akcjonariuszem. Ponadto na skutek zawarcia z E. S.A. umowy przeniesienia wierzytelności i udziałów, Strona stała się wierzycielem z tytułu pożyczek udzielonych pierwotnie przez E. S.A. W tym przypadku były to również pożyczki dla podmiotów w których pożyczkodawca był większościowym udziałowcem bądź akcjonariuszem. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż pożyczki były dokonywane sporadycznie, a Strona nie wykazywała zamiaru udzielania ich w sposób częstotliwy.

W związku z prowadzoną działalnością Strona ponosiła w latach 2000 - 2005 różnego rodzaju wydatki. W przypadku działalności polegającej na udzielaniu pożyczek oraz administrowaniu przysługującymi Spółce wierzytelnościami z tytułu pożyczek to jako podstawowe wydatki pośrednio związane między innymi z tą działalnością Strona wskazuje ogólne koszty (koszty utrzymania biura, administracji, księgowości).

W kontekście powyższego stanu faktycznego Strona stoi na stanowisku, iż opisane pożyczki oraz odsetki od pożyczek nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym z 1993 r. oraz ustawy o podatku od towarów i usług z 2004 r.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje jak niżej.

Na gruncie przepisów, zarówno ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) (dalej ustawa z 1993 r.), jak również obecnie obowiązującej ustawy z dnia ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) (dalej ustawa z 2004 r.) dla stwierdzenia czy umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (ewentualnie podatkiem od wartości dodanej) niezbędne jest ustalenie czy podmiot udzielający pożyczki prowadzi działalność gospodarczą w zakresie obejmującym udzielanie pożyczek. Na poparcie tego stanowiska należy przytoczyć orzeczenie w sprawie C-142/99 pomiędzy Floridienne SA i Berg-invest SA a Państwem Belgijskim, w którym Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził, iż ze względu na to, iż artykuł 2(1) VI Dyrektywy wyłącza z zakresu stosowania podatku VAT transakcje, w których podatnik nie występuje w takim charakterze, transakcje dotyczące pożyczek (...) podlegają VAT jedynie w sytuacji, gdy stanowią działalność gospodarczą podmiotu w rozumieniu artykułu 4(2) VI Dyrektywy, bądź stanowią bezpośrednie, stałe i konieczne rozszerzenie działalności opodatkowanej, niewynikające jednakże bezpośrednio z tej działalności w rozumieniu artykułu 19(2) Dyrektywy.

Jednocześnie art. 15 ust. 1 ustawy z 2004 r. stwierdza, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z przepisami ustawy z 1993 r. podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności podlegające opodatkowaniu w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym).

Sporadyczne udzielenie pożyczki z własnych środków, a nie ze środków w tym celu gromadzonych nie wypełnia warunków by sklasyfikować tę czynność jako usługę w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zarówno w świetle obecnie obowiązujących przepisów, jak i ustawy z 1993 r.

Odpowiedzi w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego jednocześnie z czynnościami opodatkowanymi oraz niepodlegającymi opodatkowaniu na gruncie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a także w kwestii uwzględniania odsetek od w/w pożyczek dla potrzeb obliczania wartości sprzedaży ogółem, o której mowa w art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym z 1993 r. i dla potrzeb całkowitego obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z 2004 r. zostaną udzielona odrębnymi postanowieniami.

Kwestia opodatkowania pożyczek podatkiem od czynności cywilnoprawnych została potraktowana jako element stanu faktycznego i nie stanowi przedmiotu rozstrzygnięcia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie