P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - ZP/443-430/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.02.2006, sygn. ZP/443-430/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka nie posiada oryginalnego dokumentu SAD-3, na którym Urząd Celny wyjścia potwierdził wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Jak wskazuje Wnioskująca, dokument ten zaginął. W tej sytuacji, na potwierdzenie eksportu, Spółka posiada kserokopie zagubionego dokumentu SAD-3, CMR oraz faks SAD-3 wystawiony rzez wewnętrzny Urząd Celny w Mołdawii (kraj odbiorcy towaru). Jednocześnie, Wnioskująca otrzymała z granicznego urzędu celnego zaświadczenie, iż towar wg posiadanej kserokopii SAD-3 przekroczył granicę.

W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym, Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy w przypadku braku dokumentu celnego, w którym urząd celny wyjścia potwierdza wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, może zastosować stawkę 0 % z tytułu eksportu towarów, na podstawie posiadanego zaświadczenia wystawionego przez urząd celny, stwierdzającego fakt opuszczenia terytorium WE przez eksportowany towar?

W ocenie Podatnika, przepisy art. 41 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie wskazują jednoznacznie na konieczność posiadania dokumentu SAD-3, jako dokumentu celnego potwierdzającego procedurę wywozu. Zdaniem Spółki, posiadanie zaświadczenia z Urzędu Celnego w Hrebennym upoważnia Ją do zastosowania stawki 0 % z tytułu eksportu.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do art. 2 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez dostawcę lub na jego rzecz.

Stosownie zaś do art. 41 ust. 4 przywoływanej ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0 %.

Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 6 ww. ustawy, stawkę podatku 0 % stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Jak wynika z powyższych przepisów, eksporter towarów jest uprawniony do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0 % pod warunkiem, iż posiada dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium UE, wystawiony przez urząd celny właściwy zgodnie z przepisami celnymi.

Zgodnie z treścią złożonego wniosku, Wnioskująca posiada w swojej dokumentacji kserokopię zagubionego dokumentu celnego SAD-3, oraz zaświadczenie, iż towar wskazany w tej kopii opuścił terytorium kraju. Spółka posiada zatem dokumenty wystawione przez urząd celny zgodnie z właściwością jego działania, stwierdzające wywóz towarów za granicę. Posiadając dokumenty przedstawione we wniosku, Podatnik, jest w ocenie tut. organu podatkowego, uprawniony do zastosowania stawki 0 % z tytułu dokonanego eksportu towarów.

Uwzględniając powyższe, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu