Postanowienie - Interpretacja - D-3/443-63/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.01.2006, sygn. D-3/443-63/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe w części dotyczącej prawa odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących opłaty leasingowe.

Uzasadnienie

W dniu 19.10.2005 r. wpłynął wniosek Pana .................. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uzupełniony pismem z dnia 10 stycznia 2006 roku, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik w dniu 15 kwietnia 2005 roku zawarł umowę leasingu samochodu Citroen Jumpers 35 L, która została zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym w dniu 3 czerwca 2005 roku. Przedmiotowy samochód wykorzystywany jest do prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik wskazuje, że przedmiotowy pojazd nie spełnia żadnego z warunków wymienionych w art. 86.ust. 4 pkt 1 - 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zapytanie dotyczy prawa do odliczenia w całości podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących opłaty leasingowe.

Zajęto następujące stanowisko: Zdaniem Podatnika podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących opłaty leasingowe podlega odliczeniu przez nabywcę w całości.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej, naczelnik urzędu skarbowego (...), na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz. 756 z 2005 r.) w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy w życie.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy powyższy przepis może być zastosowany w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r., bez uwzględniania zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy oraz pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005 r.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 czerwca 2005 roku w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej, niż określona według wzoru: Dł = 357 kg+n x 68 kg, gdzie Dł - oznacza dopuszczalną ładowność, n - ilość miejsc łącznie z siedzeniem kierowcy-kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku określonego w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej niż 5.000,00 zł.

Natomiast z art. 86 ust. 5 w/w ustawy wynika, że dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu z świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji, o której mowa powyżej, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.

Z powyższych przepisów wynika, jeżeli jest Pan w stanie udokumentować, że posiadany w oparciu o zawartą umowę leasingu samochód - na podstawie wydanego na ten typ pojazdu świadectwa homologacji należy do pojazdów samochodowych o ładowności wyższej niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3 w/w ustawy i umowa leasingowa została zarejestrowana w tut. Urzędzie do dnia 15.06.2005 roku to może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o cały podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących opłaty leasingowe, ustanowione w zawartej i zarejestrowanej umowie leasingowej.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Załączników złożonych do pisma nie poddano ocenie.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie