POSTANOWIENIE - Interpretacja - D-6/443-2/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2006, sygn. D-6/443-2/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać stanowisko Strony przedstawione w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego do pytania 1 za prawidłowe, do pytania 2 za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.02.2006 r. do tut. organu wpłynął wniosek ...., uzupełniony w dniu 24.03.2006 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Strona prowadzi działalność gospodarczą - Zakład Optyczny - w zakresie produkcji wyrobów medycznych (okulary korekcyjne i ochronne) i ich sprzedaży. Jest zarejestrowana jako wytwórca wyrobów medycznych - okularów korekcyjnych wykonywanych na zamówienie. Zamówienia klientów zakładu realizowane są zgodnie z pisemną instrukcją (receptą) wskazującą właściwości i zastosowanie wyrobu, sporządzoną przez lekarza okulistę dla określonego pacjenta. W skład w/w okularów wchodzi oprawa, 2 soczewki i usługa ich wykonania. Usługa ta polega na oszlifowaniu soczewek i ich zamontowaniu do opraw. Wykorzystywane w tym celu oprawy i soczewki posiadają odpowiednie atesty, znaki jakości CE i stanowią wyposażenie zakładu Podatnika. Wytworzone w powyższy sposób okulary korekcyjne spełniają kryteria dla wyrobu medycznego, określone w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896).

Zapytanie:

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7 % może być stosowana:
1) do sprzedaży okularów korekcyjnych i ochronnych będących wyrobem medycznym, które Podatnik wykonuje na zamówienie zgodnie z pisemną instrukcją (receptą) z materiałów własnych firmy,
2) w przypadku, gdy pacjent przychodzi do zakładu Podatnika z receptą wystawioną przez lekarza okulistę oraz przynosi swoją oprawę, do której Podatnik montuje dwie lub jedną soczewkę (soczewki stanowią materiał własny firmy).

Stanowisko Strony:
1) sprzedaż w/w okularów, będących wyrobami medycznymi, podlega opodatkowaniu wg stawki 7 % podatku od towarow i usług,
2) w przypadku, gdy do zakładu Podatnika przychodzi pacjent z receptą wystawioną przez lekarza okulistę i przynosi własną oprawą, a Podatnik montuje w tej oprawie jedną lub dwie soczewki, które znajdują się w magazynie firmy Podatnika, to produkt finalny jako okulary korekcyjne spełniają kryteria wyrobu medycznego i powinny być opodatkowane stawką 7 % podatku VAT.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa (sprzedaż) towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdują zarówno przepisy cytowanej na wstępie ustawy, jak również przepisy ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896). Art. 41 ust. 2 ustawy o VAT przewiduje wyjątek od stosowania stawki podstawowej (22 %) i odsyła do wykazu towarów i usług opodatkowanych według stawki 7 %, stanowiący załącznik nr 3 do tej ustawy, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod pozycją 161 powyższego wykazu w zestawieniu towarów, bez względu na symbol PKWiU, wymienione zostały wyroby medyczne - w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896) - dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika. Zatem dla ustalenia zakresu i sposobu opodatkowania podatkiem VAT dostawy okularów istotne jest dokonanie kwalifikacji tych okularów w świetle przepisów w/w ustawy o wyrobach medycznych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o wyrobach medycznych pod pojęciem wyrobu medycznego należy rozumieć: narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:
a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,
b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,
c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,
d) regulacji poczęć
- który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

Zgodnie z powyższą definicją wyrobu medycznego w w/w ustawie okulary korekcyjne można uznać za wyrób medyczny, jeżeli służą one "kompensowaniu" upośledzenia - wady wzroku.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym zapytaniu wynika, że Strona dokonuje sprzedaży okularów korekcyjnych wykonywanych na indywidualne zamówienie klienta, które nie są wymienione w załącznikach do ustawy o podatku od towarów i usług jako korzystające z preferencji w opodatkowaniu podatkiem VAT. W celu rozstrzygnięcia możliwości stosowania 7 % stawki podatku od towarów i usług na podstawie załącznika nr 3 do w/w ustawy poz. 106 należy ustalić, czy okulary korekcyjne można uznać za wyroby medyczne w rozumieniu cytowanej ustawy o wyrobach medycznych. Zgodnie z art. 51 ustawy o wyrobach medycznych Prezes Urzędu Rejestracji Produktow Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych prowadzi Rejestr wyrobów medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i do używania. Wytwórca wykonujący wyroby medyczne na zamówienie, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgłasza do Rejestru dane zawierającej nazwę i adres podmiotu uprawnionego do wprowadzania do obrotu i do używania wyrobów medycznych, numer identyfikacyjny zgłoszenia i numer identyfikacyjny nadany w Rejestrze podmiotowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, składający się z symboli PL/CA01/ kolejny numer wpisu podmiotu uprawnionego do Rejestru oraz informacje o rodzaju wykonywanych wyrobów medycznych (art. 53 w/w ustawy o wyrobach medycznych). Jeżeli przedsiębiorca jest zarejestrowany w w/w Rejestrze przy spełnieniu w/w wymogów rejestracji, należy uznać, że jest wytwórcą wyrobów medycznych.

W związku z powyższym dostawa okularów korekcyjnych, uznanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Inna sytuacja wystąpi przy montażu soczewek korekcyjnych (jednej lub obu) - będących na magazynie firmy Podatnika - do opraw okularowych przyniesionych przez klientów i stanowiących ich własność. Czynność ta ma charakter mieszany: stanowi jednocześnie świadczenie usługi, polegającej na wykonaniu okularów korekcyjnych, oraz dostawę jednej lub dwóch soczewek korekcyjnych przez zakład Podatnika. Zarówno świadczenie w/w usługi, jak i sprzedaż soczewek, powinny być wykazane i wyodrębnione na fakturze wystawianej przez Podatnika z uwzględnieniem stawek właściwych dla każdej z obu czynności.

Do usługi wmontowania jednej lub dwóch soczewek korekcyjnych, należących do usługodawcy, do opraw okularowych przyniesionych przez usługobiorców stosować należy stawkę podatku VAT w wysokości 22 %. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z odpłatnym świadczeniem usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, i które co do zasady podlega opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22 %, na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy. W drodze wyjątku od tej zasady w załącznikach do ustawy o VAT wymieniono towary i usługi, do których dostawy stosuje się obniżone stawki podatku VAT.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 w/w ustawy dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 stawka podatku wynosi 7 %. Jednakże usługi optyczne, w tym przypadku usługi wykonania okularów korekcyjnych, nie zostały wymienione w załącznikach do ustawy o VAT. Zdaniem tut. organu usługi montażu soczewek do opraw okularowych nie stanowią usług zamieszczonych pod poz. 163 załącznika nr 3 do w/w ustawy, tj. usług naprawy i konserwacji wyrobów wymienionych w poz. 72, 91 101-104 (w tym m.in. soczewek okularowych wymienionych w poz. 103), bez względu na symbol PKWIU. W związku z powyższym usługi te winny być opodatkowane stawką 22 %.
Natomiast dostawa jednej lub obu soczewek korekcyjnych korzysta z opodatkowania stawką 7 % podatku, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT i poz. 103 załącznika nr 3 do tej ustawy.

Zaznaczyć należy, że do dokonania właściwej klasyfikacji towaru bądź usługi zobowiązany jest podatnik. W przypadku wątpliwości dotyczących prawidłowości zaklasyfikowania towaru podatnik może zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz stan faktyczny opisany przez Podatnika w przypadku dostawy okularów korekcyjnych uznanych za wyrób medyczny w rozumieniu ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych zastosowanie znajduje 7 % stawka VAT zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 106 załącznika nr 3 do w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast w przypadku świadczenia usług wmontowania soczewek korekcyjnych do opraw dostarczonych przez klientów zakładu Podatnika na fakturze należy wyodrębnić zarówno czynność wykonania okularow korekcyjnych, jak i sprzedaż soczewek korekcyjncych. W tym przypadku zastosowanie znajdują dwie stawki podatku od towarów i usług: w odniesieniu do samej usługi zastosować należy stawkę 22 %, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, a przy dostawie soczewek - stawkę 7 %.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Załączników złożonych do pisma nie poddano ocenie.

Zgodnie z art. 14 a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie