Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz... - Interpretacja - OG-005/51/PP/443/27/2006

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.05.2006, sygn. OG-005/51/PP/443/27/2006, Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 21.01.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 23.02.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Jednostka w dniu 23.02.2006 r., wystąpiła do tut. Urzędu Skarbowego z pismem o interpretację dotyczącą zagadnienia czy wyliczając proporcję ostateczną za 2005 r. należy uwzględnić w obrocie obrót uzyskany ze sprzedaży gruntów rolnych zaliczanych przez podatnika do środków trwałych które były używane przez Jednostkę dla potrzeb prowadzenia działalności.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Wnioskodawca w okresie od maja do grudnia 2004 r. prowadziła sprzedaż opodatkowaną i na podstawie obrotu osiągniętego w roku 2004 ustaliła proporcję wstępną na 2005 r., która wynosiła 100% i tak też był rozliczony podatek naliczony w deklaracjach miesięcznych. W miesiącu marcu 2005r. Spółka dokonała sprzedaży gruntów rolnych, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych i były używane przez Wnioskodawcę dla potrzeb prowadzenia działalności.

Zdaniem Jednostki, obliczając proporcję ostateczną za 2005 r. Podatnik przy zastosowaniu art. 90 ust. 5 nie będzie uwzględniać obrotu uzyskanego z dostawy środków trwałych (grunty rolne).

W przedstawionym zapytaniu Wnioskodawca pyta :

- czy wyliczając proporcję ostateczną za 2005 r. należy uwzględnić w obrocie obrót uzyskany ze sprzedaży środków trwałych.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania Wnioskodawcy, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego , jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zgodnie z art. 90 ust. 2 cyt. ustawy jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

W myśl ust. 3 proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Stosownie do art. 90 ust. 4 ustawy proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Zgodnie z art. 90 ust. 5 cyt. ustawy do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3 tj. środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

W związku z powyższym w świetle zawartych wyjaśnień oraz po przeanalizowaniu stanu faktycznego Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Wnioskodawcy iż do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 wyżej powołanej ustawy nie przyjmuje się obrotu ze sprzedaży środków trwałych.

Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach