P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1472/RPP1/443-155/06/SS

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.03.2006, sygn. 1472/RPP1/443-155/06/SS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

W odpowiedzi na zapytanie sformułowane we wniosku z dnia 06 stycznia 2006 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 10 stycznia 2006 r.) dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), działając w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się produkcją leków i wyrobów farmaceutycznych, ich hurtową sprzedażą, pakowaniem leków na zlecenie firmy macierzystej oraz reklamą produktów leczniczych. Działalność produkcyjna polega na pakowaniu i konfekcjonowaniu leków, które Spółka kupuje w opakowaniach zbiorczych od spółki z Niemiec. Leki z opakowań zbiorczych są umieszczane w blistrach, dołączane są do nich ulotki, a następnie pakowane w pudełka. W efekcie powstaje wyrób gotowy, który jest dopuszczony do obrotu na terytorium Polski, opodatkowany na podstawie poz. 79 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług stawką VAT w wysokości 7%.

Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy prawidłowej wysokości stawki podatku od towarów i usług, która powinna zostać zastosowana do transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia przez Spółkę leków (tabletek) w opakowaniach zbiorczych.

Spółka stoi na stanowisku, że zarówno do obliczania podatku należnego, jak i podatku naliczonego związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, powinna być stosowana stawka VAT w wysokości 7 %. Spółka powołuje się przy tym na definicję produktu leczniczego zawartą w art. 2 ustawy Prawo farmaceutyczne. Według Spółki leki kupowane w opakowaniach zbiorczych (tzw. bulk) spełniają kryteria określone w tej definicji i mogą zostać uznane za produkty lecznicze o których mowa w pozycji 79 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% zawiera załącznik nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Zapis poz. 79 ww. załącznika brzmi: "Produkty lecznicze wpisane do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, o którym mowa w przepisach Prawa farmaceutycznego". Zatem aby w przedmiotowej sytuacji Spółka mogła zastosować stawkę VAT w wysokości 7% muszą być spełnione trzy warunki. Po pierwsze - towar musi spełniać warunki do uznania go za produkt leczniczy, po drugie - musi być dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, po trzecie - musi być wpisany do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 32 ustawy z dnia września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r., Nr 53, poz. 533 z późn. zm.) produktem leczniczym jest substancja lub mieszanina substancji, której przypisuje się właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt, lub podawana człowiekowi lub zwierzęciu w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia czy modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu ludzkiego lub zwierzęcego. Przepis art. 28 ww. ustawy stanowi, że produkt leczniczy dopuszczony do obrotu podlega wpisowi do Rejestru Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z danymi zawartymi we wniosku lek w opakowaniach zbiorczych (czyli tzw. bulk) pomimo faktu, iż nie stanowi postaci finalnej produktu leczniczego, posiada stosowne zezwolenie na dopuszczenie do obrotu oraz jest wpisany do urzędowego Rejestru. Tym samym w sytuacji opisanej we wniosku należy uznać za spełnioną dyspozycję zawartą w pozycji 79 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Zauważyć należy, iż w przypadku niespełnienia ww. warunków przepis zawarty w poz. 79 załącznika nr 3 do ww. ustawy nie będzie miał zastosowania, zaś transakcja będzie objęta podstawową stawką VAT.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak powyżej.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie