POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/479/14/2006/JZ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2006, sygn. 1473/WV/443/479/14/2006/JZ, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.01.2006r (data wpływu do Urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art.5 ust.1, art.7 ust.1, art.22 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn.zm.), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


1.Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:
Spółka chce zakupić towary z firmy, której siedziba znajduje się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, następnie odsprzedać je do kraju członkowskiego UE. Aby ułatwić transakcje i zmniejszyć koszty transportu towary te zostaną przesłane bezpośrednio z USA do kraju odbiorcy, Finlandii, z pominięciem Polski. Dokumentem potwierdzającym zakup towarów będzie faktura, która stanowić będzie podstawę księgowania. SAD otrzyma firma fińska. W tym wypadku Spółka nie zapłaci podatku VAT naliczonego oraz cła.


Pytanie podatnika Jaki dokument sprzedaży Spółka powinna wystawić, jaką stawkę VAT-u zastosować w powyższej sytuacji?


2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznegoProblem pojawia się przy sprzedaży tego towaru. Według stanowiska Spółki należy wystawić fakturę uproszczoną, bez wykazywania na niej stawki i podatku VAT. W związku z tym dokument ten nie powinien być ujmowany w deklaracjach i rejestrach VAT.


3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,2)eksport towarów,3)import towarów,4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...)

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy - miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towaru zakupionego przez polskiego podatnika w Stanach Zjednoczonych, dokonana poza terytorium Unii Europejskiej na rzecz podmiotu z Finlandii nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż miejsce dostawy, zgodnie z wyżej cytowanym art. 22 ust.1 pkt 1 znajduje się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu