POSTANOWIENIE - Interpretacja - D-6/443/6/06

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2006, sygn. D-6/443/6/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.02.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek (uzupełniony w dniu 11.05.2006 r.) Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, na zasadach ogólnych - podatkowa księga przychodów i rozchodów, jest także podatnikiem podatku VAT. Podatniczka jako technik dentystyczny zajmuje się wykonywaniem usług w zakresie protetyki zębów i ortodoncji. Działalność polega na wykonywaniu aparatów ortodontycznych leczących wady zgryzu u dzieci, protezy dentystyczne, sztuczne zęby, a także usługi naprawy, konserwacji i uzupełnienia protez dentystycznych i aparatów ortodontycznych, dostawiania zębów oraz klamer zębowych. W/w rzeczy są przez Podatniczkę sprzedawane do innych pracowni lub gabinetów stomatologicznych. Praca kończy się na sprzedaży gotowego wyrobu, Podatnik nie ma do czynienia z pacjentami i nie wykonuje innych usług.

Podatnik pyta:

czy świadcząc usługi naprawy, konserwacji i uzupełnienia aparatów ortodontycznych leczących wady zgryzu u dzieci, protez dentystycznych, dostawiania zębów Podatniczka powinna stosować stawkę VAT 7 % zgodnie z załącznikiem Nr 3 poz. 163, czy stawkę zwolnioną zgodnie z załącznikiem nr 4 z symbolem PKWiU 85.1.

Stanowisko Podatnika:

Na usługi naprawy, konserwacji i uzupełnienia aparatów ortodontycznych leczących wady zgryzu u dzieci, protez dentystycznych, dostawiania zębów powinna stosować stawkę zwolnioną zgodnie z załącznikiem nr 4 z symbolem PKWiU 85.1 ponieważ jest technikiem dentystycznym.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 41 ust. 2 w/w ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 % z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Pod poz. 163 załącznika Nr 3 do ustawy o VAT wymienione są usługi napraw i konserwacji wyrobów z pozycji 72, 91, 101 - 104
Pod poz. 72 w/w załącznika wymienione są towary oraz symbole PKWiU20.51.14-50.91 elementy składowe i wymienne do wyrobów ortopedycznych, rehabilitacyjnych i protetycznych drewniane
Pod poz. 91
28.74.12-50.50 Nity ze stali do wyrobów ortopedycznych, rehabilitacyjnych i protetycznych
Pod poz. 101
33.10.17. Sztuczne stawy; przyrządy, aparaty i protezy ortopedyczne; sztuczne zęby; protezy dentystyczne; protezy innych części ciała, gdzie indziej nie sklasyfiowane
Pod poz. 102
33.10.18 Aparaty słuchowe; stymulatory serca; ich części; części i akcesoria protez i przyrządów ortopedycznych, gdzie indziej nie sklasyfikowane
Pod poz. 103
33.40.11. Soczewki kontaktowe; soczewki okularowe ze szkła; soczewki okularowe z innych materiałów
Pod poz. 104
35.43.11 Wózki inwalidzkie.

Jeżeli więc naprawiane przez Panią wyroby wymienione są w poz. 72, 91, 101-104 w/w ustawy o VAT to usługi ich napraw i konserwacji podlegają opodatkowaniu 7 % stawką podatku od towarów i usług zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT.

Na podstawie art. 43 ust. 1 zwolniono od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. Pod poz. 9 załacznika Nr 4 do ustawy o VAT wymieniono usługi (PKWiU ex.85) w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).Jeżeli więc usługi naprawy wymienionych przez Panią wyrobów byłyby sklasyfikowane do usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej wymienionych pod. poz. 9 załącznika Nr 4 do ustawy o VAT to korzystałyby ze zwolnienia z podatkowania podatkiem VAT.

Należy wskazać, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania sprzedawanego towaru lub świadczonej usługi do właściwego symbolu statystycznego spoczywa wyłącznie na wykonawcy usługi lub sprzedawcy towaru.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie