Odpowiedź: - Interpretacja - US15/POIII/443/25/06/AR

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2006, sygn. US15/POIII/443/25/06/AR, Urząd Skarbowy w Ostrołęce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiedź:

Stan faktyczny przedstawia się następująco: Spółdzielnia Mieszkaniowa była użytkownikiem nieruchomości - drogi lokalnej - na podstawie prawa wieczystego użytkowania. Decyzją Rady Miejskiej z 2000r. ulica została przekwalifikowana z osiedlowej na miejską. Od tego czasu Spółdzielnia nie wnosi opłat z tytułu wieczystego użytkowania gruntu, w części dotyczącej tej ulicy. W wyniku negocjacji dotyczących ustalenia odszkodowania za rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania nieruchomości, w formie aktu notarialnego rozwiązana zostanie w/w umowa i określona wysokość odszkodowania dla Spółdzielni.Wnioskodawca sformułował zapytanie, czy odszkodowanie przyznane Spółdzielni Mieszkaniowej z tytułu rozwiązania umowy wieczystego użytkowania podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

W ocenie podatnika rozwiązanie umowy wieczystego użytkowania w zamian za odszkodowanie jest, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, dostawą towarów i podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu należy stwierdzić co następuje:Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pod pojęciem towarów zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Podstawę opodatkowania zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy o VAT stanowi obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę podatku należnego. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług.

W związku z powyższym stanowisko Strony należy uznać za błędne, gdyż odszkodowanie przyznane Spółdzielni Mieszkaniowej z tytułu rozwiązania umowy wieczystego użytkowania nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych, wymienionych w art. 5 ust. 1 w/w ustawy, a także nie jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i dlatego też nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Ostrołęce