Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabi... - Interpretacja - USIIIVAT/443/I/45/205/AN

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.05.2005, sygn. USIIIVAT/443/I/45/205/AN, Urząd Skarbowy w Pabianicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach uznaje stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 22.03.2005r. - za prawidłowe.

W odpowiedzi na pismo z dnia 22.03.2005r. (data wpływu 23.03.2005r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatnik w ramach prowadzonej działalności przeprowadził transakcję polegającą na zakupie towarów od kontrahenta mającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego i nie przewożąc tego towaru w inne miejsce dokonał jego sprzedaży pomiotowi mającemu siedzibę również w kraju trzecim (nie należącym do krajów Unii Europejskiej). Towar ten nie przemieścił się oraz nie przekroczył granicy Unii Europejskiej ani Polski. Dokumentami potwierdzajacymi tę transakcję są: faktura zakupu od kontrahenta oraz faktura sprzedaży wystawiona przez PPHU M... Faktura dokumentująca w/w transakcję nie zawiera podatku VAT. Poza tą transakcją podatnik całą sprzedaż ma opodatkowaną podstawową stawką podatku od towarów i usług. W związku z powyższym podatnik prosi o odpowiedź czy wartość czynności niepodlegającej opodatkowniu należy wliczać do wartości obrotu oraz należy stosować proporcję o której mowa w art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. (proporcja za 2004r. wynosiła 100%), czy też należy takową proporcję wyliczyć szacunkowo w stosunku do miesiąca przeprowadzenia transakcji, uzgodnić ją w formie protokołu z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego i stosować do końca 2005r.?

Zdaniem podatnika przy wyliczaniu proporcji do wartości obrotu nie należy wliczać czynności nie podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr. 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystwane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r. w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot,o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego,z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2).

Proporcję,o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności,w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności,w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust.3).

Proporcję,o której mowa w ust.3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4).

Zgodnie z ust. 8 cyt. art. 90 podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30 000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu.

Powyższy przepis stosuje się również, gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu, o której mowa w cyt. powyżej ust. 8 art. 90 ustawy jest niereprezentatywna (art. 90 ust. 9).

Mając na uwadze powyższe, do wyliczenia licznika proporcji przymuje się całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi w roku poprzednim przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, a zatem min.:wartość netto czynności opodatkowanej stawkami 0%, 3%, 7% i 22%.Do wyliczenia mianownika proporcji przyjmuje się natomiast całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, pomniejszony o:wartość obrotu z tytułu dostaw środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności,sporadycznych transakcji dotyczących nieruchomości,sporadycznych usług pośrednictwa finasowego wymienionych w poz. 3 załącznika nr 4 ustawy o VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik ustalił proporcję za 2004r. w wysokości 100 %. Wysokość proporcji wymagałaby uzgodnienia z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu jeżeli w poprzednim roku podatkowym podatnik nie osiągnął obrotu, o którym mowa w ust. 3 art. 90, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30 000 zł lub gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu osiągnięta w 2004r., o której mowa powyżej jest niereprezentatywna. Przy wyliczeniu proporcji do wartości obrotu w mianowniku należy uwzględnić wyłącznie czynności które są w zakresie ustawy o podatku od towarów i usług. Proporcję ustaloną za 2004r. podatnik obowiązany jest stosować do końca 2005r.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług po zakończeniu roku podatkowego, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2 -7, dla zakończenego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającej korekcie.

Biorąc pod uwagę powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach podziela stanowisko podatnika, iż dokonując czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości, a wartość czynności niepodlegających opodatkowaniu, znajdujących się poza zakresem przedmiotowym ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie wlicza się do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje, iż:interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Pabianicach